Przekrój historyczny miasta Genewa.

Genewa jest obecnie jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, miastem w Szwajcarii. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że już w IV w. było ono jednym z najbardziej istotnych miejsc w regionie. Dziś decyduje o tym m.in. ważny węzeł komunikacyjny – port lotniczy Genewa Cointrin. Loty do Genewy są obsługiwane przez wiele linii lotniczych, a samo lotnisko mimo usytuowania na obrzeżach miasta ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne z centrum.

Kiedyś o wadze miasta stanowiło założenie biskupstwa w 379 r. Ale przed tym ważnym wydarzeniem, Genewa była celtycką osadą, która została w 58 r. p.n.e. zdobyta przez Rzymian, pod wodzą Juliusza Cezara. Główne szlaki handlowe i pielgrzymkowe, przecinające się właśnie w tym miejscu, były przyczyną dla której ranga Genewy, jako ośrodka handlu, bardzo wzrosła. Następnie w V w. dzisiejszą metropolię podbili Burgundowie, a w VI w. Frankowie, przez co po rozpadzie cesarstwa Karola Wielkiego, włączono ją do Drugiego Królestwa Burgundii. Niedługo po tym, Burgundia stała się częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Od XIV w. miasto zaczęło się prężnie rozwijać, kwitnie także handel i rzemiosło, a od XV w. w Genewie odbywały się 4 razy w roku jarmarki, które przyciągały kupców i handlarzy z najodleglejszych miejsc na świecie. Pod koniec tego wieku założono też pierwszą drukarnię, a od czasu wypraw krzyżowych, Genewa została ważnym ośrodkiem transferu pieniędzy Rzymem a Europą Zachodnią.

Kluczowym wydarzeniem w dziejach miasta było sprowadzenie do niego Jana Kalwina w 1536 r., który sprawił, że Genewa zyskała na wartości pod względem kulturowym i intelektualnym. Mimo, że już wcześniej do miasta dotarły idee reformacji, które znalazły wielu zwolenników, dopiero wizyta Kalwina sprawiła, że stało się ono republiką protestancką – tzw. Rzymem protestanckim.

Dzięki rozwojowi banków, Genewa była jednym z najbogatszych miast w Europie. Równie rozwiniętą gałęzią handlu było zegarmistrzostwo – w 1755 r. Genewa stała się pierwszym miastem, w którym założono manufakturę produkującą zegarki – Vacheron Constantin, a oprócz niej działały takie firmy jak Rolex czy Patek Philippe.

XVIII w. to wiek oświecenia, nurt w sztuce, który w Genewie rozwijał się bardzo dynamicznie. Wszystko to za sprawą takich osobistości jak: Jean-Jacques Rousseau (filozof, pisarz i pedagog), Wolter, (francuski pisarz, filozof i dramaturg) Jean-Étienne Liotard (malarz i miedziorytnik) oraz fizyk Michel de Crest i przyrodnik Horace-Bénédict de Saussure.

Pod koniec XVIII wieku Francja zaanektowała Genewę, ale po klęsce Napoleona w 1813 r. odzyskała niepodległość i w 1815 r. została przyjęta do Konfederacji Szwajcarskiej. Następnie w 1864 r. powstał Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, od 1920 r. miasto jest siedzibą Ligii Narodów i po II wojnie światowej – siedzibą ONZ.