Przyczyny powstawania upławów

Drogi rodne kobiety są ochraniane przed zakażeniami zarazków chorobotwórczych za pomocą wydzielanego przez nie śluzu. Konsystencja śluzu i poziom jego wydzielania ulega zmianom w zależności od wieku i cyklu menstruacyjnego. Nawet niezwykle wysoka ilość wydzieliny nie powinna być powodem do obaw, jeżeli nie akompaniuje jej zmiana barwy i woni oraz świąd czy pieczenie. Upławy szare, brązowe czy też zielonkawe, którym towarzyszy nieprzyjemna woń i inne niedogodności mogą być dowodem na występowanie w okolicach intymnych zapaleń, które czasem są przyczyną niebezpiecznych chorób.

Okazuje się, że wiele kobiet nie bada się regularnie u ginekologa, przez co naraża bardzo swe zdrowie. Lekarskie normy mówią o tym, że badania profilaktyczne egzekwowane raz w roku są nieodzowne. Wyniki, jakie naświetla akcja profilaktyczna, zorganizowana w związku z rakiem szyjki macicy akcentuje, że dużo kobiet nie pojawia się u ginekologa nawet na osobiste wezwanie dostarczone pocztą. Efekty są alarmujące. Nowotwór złośliwy szyjki macicy, który w krajach Europy Zachodniej jest już historią, w naszym kraju uśmierca tysiące niewiast rocznie. Każdy powinien pamiętać, że nowotwór rozwija się przez około dziesięć lat, a wcześnie wyleczony zapewnia całkowitą gwarancję skuteczności kuracji.

Wiele dam bagatelizuje również występujące upławy lub uważa je za dolegliwości wstydliwe. Z reguły szybka interwencja ginekologa mogłaby błyskawicznie wykurować przyczyny formowania się upławów. Z reguły są to zakażenia spowodowane przez grzyby, pierwotniaki, a także drobnoustroje chorobotwórcze. Czasem przyczyną nieżytu mogą być reakcje alergiczne. Bardzo dużo upławów powodowanych jest poprzez nieodpowiednią bieliznę, niewłaściwe używanie tamponów, podpasek, jak również błędną higienę okolic intymnych.