Przygotowanie domu, mieszkania do sprzedaży.

Sprzedaż domu lub mieszkania to najprawdopodobniej jedna z największych i najważniejszych transakcji jaką przyjdzie nam zrealizować w życiu. Warto się więc do niej odpowiednio przygotować, przecież zależy nam na tym, aby odbyło się to jak najszybciej i jak najkorzystniej finansowo. Nie zapominajmy również o różnorakich kosztach jakie ponosimy, gdy wydłuża się czas poszukiwania klienta.

Kiedy idziemy na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy staramy się „sprzedać”, zaprezentować jak najlepiej – odpowiednio dobieramy strój, przygotowujemy dokumenty, eksponujemy nasze umiejętności i potencjał tak, aby przyszły pracodawca od razu wiedział, że to właśnie nas potrzebuje.

Kiedy sprzedajemy samochód jedziemy do myjni, czyścimy wnętrze auta, likwidujemy jakieś drobne usterki tak, aby potencjalny nabywca od razu poczuł, że to samochód właśnie dla niego.

A kiedy sprzedajemy mieszkanie wielu z nas wprowadza klientów do zagraconych wnętrz, w których na każdym kroku widać ślady życia i bycia obecnych właścicieli, w zlewie piętrzą się brudne naczynia, a w powietrzu unosi się zapach gotowanej kapusty – bo akurat zjedliśmy obiad. I chcemy, żeby klient poczuł się jak u siebie, żeby poczuł, ze będzie mu się tutaj komfortowo mieszkać!

Poświęćmy więcej uwagi przygotowaniu domu lub mieszkania do sprzedania. Pomoże nam w tym przestrzeganie kilku zasad:

  1. Zadbaj o pierwsze wrażenie – to ono decyduje o nastawieniu klienta. Możesz godziny poświęcić na przygotowanie wnętrza, ale pamiętaj, że pierwsze wrażenie pojawia się już na progu
  2. Jeśli chcesz, żeby klient wyobraził sobie siebie w tym domu, nie każ mu oglądać twoich rodzinnych zdjęć
  3. Zadbaj o meble i dodatki – niech nie wyglądają jakby miały 30 lat
  4. Zaaranżuj wnętrza – ustaw meble, podkreśl funkcje – tak, aby pokazać potencjał domu
  5. Postaw na neutralną kolorystykę, zastanów się nad pomalowaniem ścian na jasny kolor
  6. Szczególną uwagę poświęć kuchni i łazience – przede wszystkim muszą być idealnie czyste
  7. Usuń niepotrzebne rzeczy i sprzęty, wnętrze zyska na przestronności
  8. Wywietrz dom lub mieszkanie tuż przed pokazaniem go klientowi, to zawsze dobrze działa
  9. Posprzątaj i wyczyść dokładnie – tego nigdy za wiele
  10. Napraw drobne usterki  – urwany wieszak, lampy, które nie świecą, obluzowane gniazdko itp drobiazgi nie tworzą dobrego wrażenia

To najważniejsze wskazówki. Te i inne działania nazywane home stagingiem (więcej) są standardem w przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Również w Polsce coraz częściej właściciele nieruchomości są zainteresowani takim wsparciem w procesie sprzedaży. Warto skorzystać  w tym zakresie z pomocy profesjonalisty –  home stagera, który dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i wyobraźni szybko wskaże nam właściwe kroki, które powinniśmy podjąć, aby nasze mieszkanie lub dom zachwyciło jak najszerszą grupę potencjalnych klientów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jako właściciele domu zwykle patrzymy na nasze wnętrze z pozytywnymi emocjami – przecież urządziliśmy je tak, aby nam się dobrze w nim żyło. Trudno nam spojrzeć na nie z właściwym  dystansem i przyjąć do wiadomości, że nasze ulubione meble, ozdoby, pamiątkowe przedmioty, z którymi wiąże się tyle ciepłych uczuć i wspomnień, mogą się komuś nie spodobać, albo co gorsza wydać dziwaczne i w złym guście. Profesjonalny home stager nie ma tego kłopotu – z zawodowym dystansem i poszanowaniem dla wnętrza pomoże nam przygotować je tak, aby każdy oglądający je klient pomyślał: „Tu chcę mieszkać!”