Przyjazne światło z diodami LED

Diody LED pojawiły się w latach 60. ubiegłego wieku, jednak wówczas niewiele miały wspólnego ze znanymi nam wszystkim lampami. Świeciły na czerwono i nie emitowały dostatecznie silnego światła, by stać się zamiennikiem zwykłych żarówek. Dopiero od niedawna mogą zaoferować użytkownikom moc, która jest w stanie zastąpić naturalne światło. Zanim uzyskaliśmy powszechny dostęp do LED-ów, korzystaliśmy głównie z energooszczędnych świetlówek i tradycyjnego światła żarowego. Niestety, świetlówki charakteryzują się „opóźnionym startem” i światłem przekłamującym barwy, z kolei zwykłe żarówki są dość awaryjne. Lampy LED, pozbawione wad swoich poprzedników, wydają się zatem rozwiązaniem, na które wszyscy czekali. Dlaczego?

Diody LED są bardzo wytrzymałe. Możemy korzystać z nich aż 25 razy dłużej niż ze zwykłych żarówek, a średni czas eksploatacji wynosi ok. 50 tys. godzin. Ponadto są odporne na uszkodzenia, a częste włączanie i wyłączanie nie ma wpływu na ich żywotność.

Lampy LED przetwarzają nawet do 95% energii elektrycznej na światło. Dla porównania, tradycyjne żarówki wykorzystują do tego celu zaledwie 5 %, a pozostałą energię  zamieniają na ciepło stwarzające zagrożenie pożarowe i powodujące szybsze zużycie się oprawy oświetleniowej.

Długa żywotność i wysoka efektywność diod LED sprawiają, że ich wysoki koszt szybko się zwraca. Nie tylko płacimy niższe rachunki za energię elektryczną (technologia LED pozwala na oszczędność energii aż do 80%), ale i znacznie rzadziej wymieniamy źródło oświetlenia.

Diody LED osiągają pełną moc w niedostrzegalnym czasie kilku mikrosekund, dzięki czemu od razu po włączeniu lampy otrzymujemy mocne światło, które gaśnie natychmiast po wyłączeniu. Pod tym względem, to dobra alternatywa dla standardowych świetlówek, które wolniej osiągają pełną jasność i wolniej gasną.

Technologia LED charakteryzuje się szerokim zastosowaniem. Diody LED wykorzystujemy  w oświetleniu domu, sufitów podwieszanych, wnęk, mebli, pomieszczeń, ogrodu, magazynów, parkingów, witryn sklepowych, reklam, elewacji, a także w lampach ulicznych, sygnalizacji świetlnej, oświetleniu samochodowym, ekranach LED, urządzeniach audio i video, telefonach komórkowych, komputerach, itp. Lampy LED to nie tylko żarówki i świetlówki, ale również taśmy i listwy, naświetlacze, oprawy i panele, lampy solarne oraz halogeny LED.

Diody LED zużywają się powoli i stopniowo, zatem nie będziemy narażeni na nagłe zgaśnięcie lampy czy efekt migania światła, który często możemy zaobserwować przy świetlówkach.

Technologia LED pozwala na ograniczenie emisji ciepła, dlatego często stosuje się ją w pomieszczeniach wymagających utrzymania stałej temperatury. Lampy LED (zwłaszcza modele wyposażone w radiator odprowadzający ciepło) nie nagrzewają się nawet po dłuższym czasie świecenia, więc nie stwarzają ryzyka pożaru.

Z diodami LED możemy uzyskać światło w dowolnym, intensywnym kolorze. Lampy LED nie potrzebują filtrów przepuszczających określoną barwę (które de facto pogarszają jej jakość), ale od razu produkują konkretny kolor o mocnym nasyceniu. Taki efekt umożliwia połączenie kilku diod, z których każda świeci na inny odcień z palety podstawowej RGB.

Diody LED emitują światło o skupionej wiązce promieniowania, dzięki czemu jego barwa jest mocna i nie ma potrzeby wykorzystania reflektorów ogniskujących światło. Aby uzyskać światło o szerszym zakresie (np. w głównym oświetleniu), konieczne jest użycie soczewek rozpraszających.

Ze względu na swoją budowę (dwa półprzewodniki, dwie elektrody, brak elementów mogących ulec rozbiciu czy przerwaniu), diody LED są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto można je bez obaw stosować w chłodnym i wilgotnym otoczeniu.

Do produkcji lamp LED nie wykorzystuje się rtęci i innych szkodliwych substancji, więc można je uznać za proekologiczny wybór.