Restrukturyzacja w Lufthansie = zwolnienia

Choć na naszym rynku Lufthasna rozwija skrzydła, oferuje nowe połączenia, zwiększa częstotliwość bieżących, to sytuacja Lufthansy w Niemczech po licznych protestach pracowników firmy nie wygląda najlepiej. Niemiecki przewoźnik słabnie przy takiej konkurencji jak na przykład tani Ryanair czy easyJet. Lufthansa postanowiła ciąć koszty i tym sposobem przetransportować około 1 500 pracowników obsługi naziemnej na lotniskach, do zupełnie innych oddziałów. Transfer dotyczyć ma kadry z portów lotniczych w Hamburgu, Dusseldorfie i Berlinie. Bez zmian pozostanie natomiast w główniejszych portach przewoźnika czyli we Frankfurcie oraz Monachium. Redukcja kosztów dotyczących przeważnie spraw administracyjnych to jeden z celów linii lotniczych.

Lufthansa przedstawiła już plan restrukturyzacji, dzięki któremu w 2015 roku przewoźnik ma osiągnąć zysk zwiększony w porównaniu do wcześniejszych lat o około 1,5 miliarda euro. Jak na razie trzeba jednak ściśle trzymać się konkretnych działań, które pomogą pokonać problem i zyskać oszczędności. Niemieckie linie postawią głównie na: redukcję pracowników administracyjnych (około 3 tysięcy), bilety lotnicze w klasie biznes wykupić będzie można od niedawna na aukcji, Lufthansa zadecydowała, że rozbudowa siatki połączeń Germanwings zostanie na chwilę obecną wstrzymana.

Jeżeli chodzi o analizy to w kwietniu tego roku linia zanotowała spadek, spowodowany w ogromnej mierze strajkiem pilotów i odwołaniem około 4 tysięcy lotów. Dokładnie Lufthansa przewiozła wtedy 6,1 milionów pasażerów, czyli o 2,7% mniej niż zazwyczaj. Strajk nie trwał długo, odbywał się w dniach 2-4 kwietnia, mimo to bardzo uwidocznił się w badaniach okresowych niemieckiego przewoźnika. W kwietniu obniżył się również wskaźnik przewozów cargo, o 11,3 %.

Ostatnią już informacją na temat Lufthansy jest najnowsze porozumienie joint venture. Niemieckie linie prowadziły już rozmowy ze swoim partnerem Air China (partner Star Alliance), umowa ta umocniłaby ich wspólne stosunki. Wiadomości nie podały jednak do tej pory żadnych szczegółów na ten temat czy terminu podpisania porozumienia. Jedyne co wiemy to fakt iż umowa ta w pewnym stopniu przypomina wcześniejsze zawarte już przez Lufthanse między innymi z United Airlines, Air Kanadą czy All Nippon Airways.

Czytaj również: polaczenialotnicze.com.pl oraz polaczenialotnicze.net