Rodzaje blaszanych pokryć dachowych

Pokrycia dachowe blaszane to jedna z najpopularniejszych metod krycia dachów. Blacha jako materiał posiada wiele zalet w stosunku do innych rodzajów pokryć, w szczególności do dachówek ceramicznych. Do niewątpliwych jej zalet należy przede wszystkim lekkość materiału. Waga blachy dachowej to około 4 kg/ m2, w porównaniu do około 40-50 kg/m2 w przypadku dachówek ceramicznych. To oznacza mniejsze koszty nie tylko samego pokrycia, lecz także przygotowania więźby dachowej, gdyż musi ona utrzymać znacznie mniejszą wagę niż przygotowana pod dachówkę ceramiczną. Do zalet należy także łatwość krycia dachu, co oznacza mniejsze koszty ekipy montażowej. Do wad natomiast należy gorsza izolacja termiczna a także dość uciążliwy hałas podczas deszczu. Wytrzymałość nowoczesnych blach dachowych jest natomiast z roku na rok coraz lepsza. W związku z pojawieniem się nowych rodzajów warstw pokryciowych blachy, wielu producentów blach daje obecnie gwarancję 30 lat, a nawet na niektóre rodzaje pokryć nawet 50 lat gwarancji. Tak długą wytrzymałość zapewnia podwójna ochrona. Podstawową warstwą chroniącą przed korozją jest powłoka cynkowa. Jest to zwykle 200-275 g/cm2 i zapewnia ona wieloletnią ochronę przed korozją. Drugim czynnikiem ochronnym jest warstwa farby, zazwyczaj poliestrowej lub jej pochodnych. Grubość takiej powłoki to zwykle od 25 do 50 mikronów na metr kwadratowy, choć są na rynku także powłoki o grubości 200 mikronów. Taka podwójna ochrona zapewnia ochronę przed korozją na wiele lat.

 

Wśród rodzajów pokryć dachowych z blach wyróżniamy przede wszystkim blachodachówkę oraz blachy trapezowe. Blachodachówka jest pokryciem najczęściej stosowanym na krycie dachów domów jednorodzinnych w Polsce i charakteryzuje się mnogością wzorów. Wielu producentów ma swoje własne opatentowane wzory dachówki. Jednak warto tutaj nadmienić, że na rynku polskim prawie 80% blachodachówki należy do jednego typu, tzw. “S” lub “Monterrey”. Można ją zobaczyć na większości domów krytych blachodachówką w każdym rejonie polski. Zaletą blachy dachówkopodobnej jest przede wszystkim jej estetyczny wygląd, imitujący dachówkę ceramiczną. Przy odpowiednim ułożeniu blachy połączenia arkuszy będą niewidoczne, a tym samym dach pokryty blachodachówką może być trudny do odróżnienia od pokrytego dachówką ceramiczną.

 

Drugim najbardziej popularnym typem pokryć dachowych blaszanych są blachy trapezowe. Charakteryzują się one pionowymi przetłoczeniami o przekroju trapezu i stąd pochodzi ich nazwa. Profilowane są one na specjalnych maszynach z kręgów płaskiej blachy. Różnią się one wysokością, gęstością przetłoczeń, oraz ich kształtem. Do produkcji pokryć dachowych wykorzystuje się najczęściej trapezy o wysokości przetłoczenia od 14 do 18 mm. Czasami stosowane są także trapezy wysokie, takie jak T35 i T40, szczególnie do krycia hal i obiektów przemysłowych. Natomiast trapezy niskie, o wysokości profilu od 6 do 8 mm stosowane są zwykle do produkcji podbitki dachowej oraz elewacji. Kolejnym istotnym czynnikiem decydującym o wyborze trapezu jest kształt i gęstość przetłoczeń, co wpływa na jego estetykę oraz szerokość krycia. Więcej przetłoczeń o bardziej wyrazistych kątach oznacza zwykle większą sztywność oraz estetykę trapezu, natomiast rzadziej rozstawione lub bardziej płaskie przetłoczenia skutkują większą powierzchnią krycia, a tym samym korzystniejszą ceną pokrycia danej powierzchni dachu. Warto tutaj znaleźć kompromis i dopasować rodzaj trapezu do własnych wymagań i możliwości finansowych. Przy wyborze trapezu dachowego trzeba także zwrócić uwagę czy posiada on tzw. “rowek kapilarny”, który zapewni odpływ wody w przypadku dostania się kropli deszczu pod zakładkę arkuszy. Niezależnie czy zdecydujemy się na wybór blachodachówki czy blachy trapezowej, odpowiednio ułożona i zabezpieczona blacha posłuży nam wiele lat i z pewnością stanowi ekonomiczną i rozsądną alternatywę dla dachówek ceramicznych.

Źródło: www.metprofil.pl