Rodzaje ogrodów i ich charakterystyka

Na przestrzeni lat sztuka układania zieleni wytworzyła kilka typów i sposobów na spójny wizerunek i atmosferę zaprojektowanej przestrzeni. Warto zapoznać się z różnicami między tymi odmianami ogrodów, ponieważ stoją za nimi całe filozofie.

Ogród japoński

Najdalsza geograficznie inspiracja, opiera się na harmonii i swobodnym przepływie. Jego urok leży w perfekcyjnym przywiązaniu do nieskomplikowanych detali, a także współgraniu naturalnych elementów. Nic nie jest tam symetryczne, przestrzenie przecinają strumyki i z rozmysłem ustawione omszałe skały, a całość jak najbardziej ma przypominać naturalny pejzaż.

 

Ogród francuski

Zwany też barokowym, opiera się na ozdobności, symetrii i efektownej kompozycji. Ciągnące się na długie metry starannie przystrzyżone żywopłoty, wycięte w fantazyjne kształty drzewka i rabatki pełne kolorowych kwiatów. Wszystko pięknie zestawia się z rozległymi posiadłościami o bombastycznej architekturze.

 

Ogród angielski

Będący niejako w opozycji do modelu po drugiej stronie Kanału La Manche, ucieka od symetrii i stawia na bardziej naturalny rozrost. Zaciera granice między ogrodem a naturą, choć jest to wystudiowane podejście, przejawiające się choćby centralnym znaczeniem wypielęgnowanego do granic możliwości trawnika. Duża ilość drzew owocowych i krzewów oraz konstrukcji z cegieł dodają mu uroku, a rosnące warzywa rozszerzają użyteczność.

 

Ogród leśny

Zasadza się na wykorzystaniu rosnących od wielu lat drzew, ich cienia oraz mikrosystemu. Komponowanie runa leśnego pozwoli nam na zasadzenie gatunków, których nie spotkamy zazwyczaj w innych ogrodach, takich jak paprocie, mchy, pnącza i dzikie krzewy i drzewka owocowe.

 

Ogród wiejski

Łączy użyteczność z efektywnością, w części ozdobnej stawiając na naturalne kompozycje wysiewane przez wiatr. Rabatki kryją rośliny owocujące i warzywa, które także mogą cieszyć oko. Oprócz tego wykorzystywane są też pnące się rośliny, nie zaszkodzi też aromatyczny zakątek z ziołami.

 

Architektura ogrodowa stwarza nam ramy, w których możemy realizować pasję sadzenia i pielęgnowania pięknych i przydatnych roślin.