Rodzaje programów lojalnościowych

Program lojalnościowy jest niczym innym jak długotrwałym działaniem marketingowym, które ma na celu budowanie dobrych relacji z klientami, dobrego wizerunku i opinii o firmie. Programy takie są idealnie dobrane do danej  marki i danego klienta.  Wiele firm zastanawia się jak wykorzystać programy lojalnościowe do walki z konkurencją. Dobry program lojalnościowy pomoże nam lepiej poznać oczekiwania klientów, ich predyspozycje i upodobania. Jak zbudować program lojalnościowy, który będzie odpowiedni dla wszystkich i będzie dobrze służył firmie, pracownikom i klientom. Jak to będzie wyglądać w przyszłości nikt tego nie wie. Wszystko może się tak naprawdę przydać…

Dlaczego firmom opłaca się mieć program lojalnościowy?
Po pierwsze jeśli klient ma do nas zaufanie od razu robi nam dobrą „reklamę”. To bezpłatny i wiarygodny pr firmy na zewnątrz. Według wielu badań najczęściej zdajemy się na opinie naszych najbliższych, przyjaciół. To im najbardziej ufamy, ich zdanie i opinia się liczy.

Po drugie stali klienci są tańsi w obsłudze, dokładniej chodzi tu o to, że są mniej wrażliwi na zmiany cen. Wydają więcej na zakupy i generują wyższe obroty niż pozostali, bo po prostu wierzą i są święcie przekonani, że usługi, produkty są wysokiej jakości.

Pamiętać trzeba, że posiadając dobry program lojalnościowy nie dajemy szansy konkurencji na jakikolwiek krok z ich strony. Są wtedy w potrzasku, ponieważ ludzie lubią jak coś im się oferuje, prezenty, bonusy, w zamian za to, że jest się z nimi już jakiś czas. (Bo któż z nas nie lubi dostawać prezentów?) Widać wtedy, że firmie zależy na dobrych relacjach.

Dobrze, a jakie wyróżniamy programy lojalnościowe?

systemy lojalnościowe oparte na korzyściach – jak sama nazwa wskazuje jego celem jest jak największy zysk firmy. Czyli wszelkiego rodzaju działania nakłaniające klientów do zakupów produktów, czy korzystania z usług w zamian za jakieś korzyści.

Kolejny rodzaj to programy lojalnościowe oparte na emocjach. Tutaj kluczową rolę odgrywają oczywiście emocje i „kontakt uczuciowy” z klientem, niż zwykłe, „suche relacje”.

Następny rodzaj to połączenie tych ostatnich z korzyściami, jest to program polegający na zespoleniu korzyści i uczuć. Ważne jest stworzenie takiej więzi, aby przekładała się ona później na korzyści finansowe.

Tak już na koniec ważną rzeczą jest dobre poinformowanie klientów o istniejących rabatach, promocjach. Powinien być zapewniony odpowiedni rozgłos każdemu programowi lojalnościowemu.