Rodzaje rachunków w polskich bankach

Placówki bankowe oferują nam cztery rodzaje kont, w zależności od tego jakie mamy potrzeby i oczekiwania względem nich – są to konta firmowe, konta młodzieżowe i studenckie, rachunki osobiste oraz konta oszczędnościowe.

Dla tych, którzy prowadzą firmę, najwygodniejszym rozwiązaniem staje się konto firmowe. Jest to podstawa do prowadzanie i zarządzania, nawet najmniejszymi przedsiębiorstwami. Wiele udogodnień, w tym między innymi darmowe przelewy do ZUS i US. Do tego najczęściej wysokie salto debetowe i duże oprocentowanie. Korzystając z takiej opcji po pierwsze można ułatwić sobie zarządzanie firmą, a po drugie zmniejszyć koszt związany z comiesięcznymi opłatami, a tych jest wcale niemało.


Najczęściej wybieranym i najbardziej popularnym typem kont, są konta osobiste. Praktycznie każdy takowe posiada, tym bardziej, iż jest to miejsce, w którymi gromadzimy swoje przychody. Zdecydowanie bezpieczniejsza opcja przechowywania swoich wpływów, które praktycznie są zawsze pod ręką, ale dostęp do nich nie jest tak jak łatwy, jak gdybyśmy trzymali je w szufladzie w biurku.
Osoby, które jeszcze nie pracują bądź studenci, a chcieliby założyć swoje konto w banku, mają do wyboru konto młodzieżowe. Dzięki temu już młodsi mogą uczyć się korzystania z konta bankowego, zapoznawać z zasadami, a być może w ten sposób łatwiej przyjdzie im zrozumieć kwestie związane z oszczędzaniem pieniędzy. Dla studentów z kolei to wygoda, gdy pomimo nauki korzystają z prac dorywczych lub mają inne źródła wpływów, na przykład pomoc od rodziców i wygodniej im swoje finanse gromadzić już na własnym koncie osobistym. Do tego konta młodzieżowe oferują darmowe korzystanie z nich oraz darmowe wypłaty z bankomatów.
Ostatni typ konta, to konta oszczędnościowe. Rozwiązanie idealne dla tych, którzy dysponują dodatkową gotówką i chcieliby, aby zaczęła ona nieco procentować. Na rachunku oszczędnościowym co miesiąc zyskujemy odsetki, a do tego mamy najczęściej możliwość jednorazowej wypłaty w ciągu miesiąca, która jest całkowicie darmowa, a jednocześnie nie wiąże się z utratą odsetek, tak jak to jest w przypadku lokat bankowych.