Rodzaje zamków meblowych

 Zamknięcia meblowe, kojarzą się nam najczęściej z rozwiązaniami stosowanymi w meblach, jakie posiadamy w domu. Jest to jedynie niewielka część możliwości, wykorzystywanych w produkcji meblowej. Meble biurowe oraz sklepowe wymagają skuteczniejszego zabezpieczeni przed niepowołanym dostępem.

           Zamki meblowe stosowane w domowych szafkach, mają jedynie za zadanie, zabezpieczyć je przed przypadkowym otwarciem. Nie wymaga się tu skuteczności zamknięcia, no chyba, że w celu zabezpieczenia przed małymi dziećmi. Meble biurowe czy sklepowe wymagają lepszych i skuteczniejszych zabezpieczeń, toteż stosowane w nich zamki są bardziej wyrafinowane.

            Do zabezpieczenia szaf metalowych, służących do przechowywania dokumentów, można wykorzystać zamki patentowe, o ile pomieszczenia, w których stoją są właściwie zabezpieczone, w przeciwnym razie, zastosowanie znajdą elektroniczne zamki zabezpieczone hasłem. Takie zamki z powodzeniem mogą być wykorzystane do zabezpieczenia drzwi wejściowych. W szklanych witrynach sklepowych, otwieranych bądź przesuwnych, montowane są zamki posiadające konstrukcję, ułatwiającą mocowanie do szklanych elementów. W pomieszczeniach magazynowych możemy wykorzystać zamki meblowe zabezpieczane kłódką, które również znajdą zastosowanie w piwnicach i składzikach.

            W typowych meblach biurowych znajdziemy najczęściej zamki patentowe, luz zwykłe meblowe, stosowane wszędzie tam, gdzie niewymagana jest skuteczność zamknięcia. Mają one różne wymiary i kształty umożliwiające dopasowanie do każdego rodzaju szuflad czy skrzydeł frontów szafek. Podobne rozwiązania spotkamy w komodach, przeznaczonych do domowego użytku. Przejścia pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami, też są zaopatrzone z reguły, w zamki stosowane w meblarstwie.

            Różne zastosowanie oraz wymagania, jakie muszą spełnić zamki meblowe, powodują ich dużą różnorodność pod względem, jakości, wielkości i pewności, jaką dają. Oferują także różne systemy montażu, umożliwiające zastosowanie do różnych materiałów, z których wykonane są meble.