Rola podręcznika w wychowaniu przedszkolnym

Kiedyś wyprawka kojarzyła się rodzicom wyłącznie ze szkołą. Pójście dziecka do pierwszej klasy łączyło się z zakupem pierwszych podręczników, zeszytów czy ćwiczeniówek. Dziś zakup pomocy naukowej znacznie przyspieszył – z podręczników korzystają już dzieci w pierwszej grupie przedszkolnej.

Wokół podręczników do przedszkola wywiązała się burzliwa dyskusja. Jedni uważają, że są one zupełnie niepotrzebne, gdyż przedszkole to instytucja, która na pierwszym miejscu powinna stawiać rozwój przez zabawę, rozwój umiejętności społecznych i samodzielności. Druga strona konfliktu natomiast uważa, że podręczniki nie zaburzą tego systemu, a co więcej dodatkowo zapewnią świetne przygotowanie wczesnoszkolne.

Jak w każdej dyskusji, tak i w tej jedna i druga strona ma swoje racje… Jak jednak na to nie patrzeć, większość placówek przedszkolnych oferuje wychowankom podręczniki i pomoce naukowe, które powinny być zakupione przez rodziców.

Jakie są więc pozytywne strony wprowadzenia podręczników do przedszkola? Jaka jest ich rola w wychowaniu maluchów?

  • Podręczniki przedszkolne zostały stworzone z myślą o najmłodszych i ich nauczycielach. Proponują one wiele zabaw, które pomagają przedszkolakom zaadaptować się w nowym miejscu, oswoić z nowymi przyzwyczajeniami i otworzyć się na kontakty z rówieśnikami.
  • W zależności od grupy wiekowej zachęcają do odkrywania barw, kształtów i nazw, wykorzystują spontaniczną aktywność rysunkową dziecka, dzięki prostym zabawom rozwijają w naturalny sposób spostrzegawczość, umiejętność rysowania, kolorowania, porównywania, a także poprawiają sprawność mówienia i znajomość prostych pojęć. Wiele tzw. „teczuszek” oferuje ciekawe zabawy muzyczne, ćwiczenia rytmiczne, naukę piosenek, które sprzyjają ekspresji twórczej dzieci.
  • Metody wyprawek są więc idealnie dopasowane do rozwoju dziecka, przez zabawę stymulują poznawanie świata i nauki. Szukają odpowiedzi na pytania: Dlaczego? Jak to działa? Do czego to służy? Pomagają radzić sobie z emocjami i pierwszymi przeszkodami.
  • Podręczniki pomagają również nauczycielom w organizowaniu pracy. Są pewną inspiracją oraz podstawą do wymyślania nowych zabaw. Teczuszki zawierają karty do ćwiczeń, wylepianki, wycinanki, wypełnianki, zbiór ilustracji do opowiadań, a także płyty CD z bajkami i opowiadaniami np. podręczniki do przedszkola WSiP

Podręczniki zapewniają więc dobry start naszych dzieci – zarówno w samym przedszkolu jak i później w szkole. Sprawiają, że edukacja będzie dla nich niezwykle ciekawa i niezapomniana, a dla samych nauczycieli łatwiejsza. Poza tym pełnią jeszcze jedną bardzo ważną rolę – pokazują dzieciom na czym polega praca z książką, dzięki czemu dużo lepiej będą one radzić sobie z nią w szkolnych ławkach.

Zapewnijmy więc naszym dzieciom beztroską zabawę, ale połączoną z wszechstronnym rozwojem.

Pozwólmy na to i zachęćmy więc nauczycieli, aby podręczniki zagościły również w przedszkolu naszego dziecka, bo – jak widać – łączą się z tym przede wszystkim istotne korzyści…