Rysy – najwyższy szczyt górski Polski

Eskapada na Rysy rozpoczyna się ze schroniska nad Morskim Okiem, a różność poziomów pomiędzy Morskim Okiem, a szczytem Rysy wynosi aż 1100 metrów. Formą Giewont przypomina sylwetkę leżącego rycerza, a także towarzyszące z nim legendy i baśnie o rycerzach śpiących w nieprzystępnej grocie. Dolina Pięciu Stawów leży na poziomie powyżej 1665 m n.p.m. i stanowi przedłużenie Doliny Roztoki mieszczącej się poniżej progu najogromniejszego naszego wodospadu – Wielkiej Siklawy, który wypływa z Wielkiego Stawu. Nie sposób ominąć w swoim kalendarzu wycieczek, udania się nad Czarnym Staw nad Rysami, zwany też jako Czarny Staw nad Morskim Okiem, który zaliczany jest do najogromniejszych tatrzańskich jezior. Smreczyński Staw leży w samym środku lasu, oferując niepowtarzalny panoramę na otaczające kotlinę wierzchołki: Smreczyński Wierch, Kamienistą, Błyszcz, Bystrą oraz Ornak.

Wokół doliny Kościeliska wśród drzew wznoszą się spore spadziste turnie, które wywierają niewiele strachu, ale i piękna krajobrazu. Znajdzie tu coś dla siebie zarówno początkujący, jak również obeznany turysta, gdyż ścieżki turystyczne oferują pełną różnorodność odnośnie zakresu trudności. Znad Morskiego Oka prowadzi ścieżka turystyczna na Rysy (najwyższy szczyt Polski (2499 metrów nad poziomem morza), który jest dość wymagającym oraz męczącym szlakiem turystycznym, mimo to aczkolwiek jest dość oblegany. Rysy (2499 metrów nad poziomem morza) to najwyższy polski szczyt, a na jego szlaku można spotkać multum zasadzek oraz multum ekscytacji.

Zimową porą masa tras turystycznych jest nieczynnych wskutek ryzyka zejść lawin. Regle w naszej części Tatr Wysokich to okazały teren między Doliną Suchej Wody Gąsienicowej a Doliną Białki ograniczony od południowej strony masywem Koszystej i Wołoszyna. Ścieżka nad Reglami jest bezproblemowym szlakiem turystycznym mającym początek od polany Kalatówki aż po Dolinę Chochołowską. Morskie Oko to największe i na ogół uczęszczane z tatrzańskich jezior. Droga pod Reglami jest w większości płaską, spacerową ścieżką, a dodatkowo jest ona bezpieczna o każdej porze roku oraz wolno nią także jechać rowerem.