Skandynawski styl w kuchni

Jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz jest styl skandynawski. Urzeka nas nie tylko swoją prostą, ale również ciepłem i przestronnością. Taki minimalizm świetnie sprawdza się w kuchni – zarówno tej niewielkiej, jak i w otwartych przestrzeniach.

Charakterystyka stylu skandynawskiego

Przeglądając najnowsze magazyny wnętrzarskie i szukając inspiracji w Internecie możemy dostrzec, że jednym z najpopularniejszych trendów jest właśnie styl skandynawski. Polacy go pokochali i w ten sposób urządzają całe mieszkania. Styl ten wyróżnia się prostotą, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest dosyć zimny. Dominującym kolorem jest biel, która jednak jest idealnym tłem dla różnego rodzaju dodatków, które nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Doskonale sprawdza się w kuchni – pomieszczenie urządzone w ten sposób wydaje się bardziej przestrzenne, a biel potęguje wrażenie jasności i czystości.

Jakie meble wybrać?

Jedną z najważniejszych cech stylu skandynawskiego jest funkcjonalność. Z tego względu pomieszczenie powinno być urządzone w taki sposób, korzystanie z niego było jak najprostsze. Warto zatem postawić na szafki i kredensy, w których wszystko będzie na wyciągnięcie ręki. Kolejną cechą jest prostota, więc dominują gładkie fronty i blaty. Najbardziej charakterystyczna dla tego stylu jest biała kuchnia, jednak nie brakuje także aranżacji w kolorze naturalnego drewna.

Podłoga i oświetlenie

W naszych mieszkaniach przyzwyczailiśmy się do obecności w kuchni płytek ceramicznych. Styl skandynawski to jednak drewniane podłogi – w kuchni najczęściej pojawia się bielone drewno lub jasny parkiet. Pamiętajmy jednak, aby drewno było przystosowane do pomieszczeń takich jak kuchnia, w których występuje wysoka wilgotność. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast ciemna podłoga, która w atrakcyjny sposób kontrastuje z wszechobecną bielą. Taki efekt można osiągnąć przy pomocy glazury – najlepiej wybierać duże płytki, które wpasują się w całość aranżacji. Pamiętajmy także o odpowiednim oświetleniu kuchni – warto zastosować oświetlenie punktowe, które doświetli najważniejsze miejsca w pomieszczeniu. W stylu skandynawskim nie stosuje się raczej zasłonek i firanek, w ich miejsce na oknach pojawiają się rolety w jasnych kolorach.

Wszelkie akcesoria niezbędne w kuchni dostępne są na tej stronie.