Solankowe tężnie

Wrocławska tężnia solankowa
Jest jedną z ważniejszych i nad wyraz interesujących atrakcji regionu. włada ona kształt dwóch zjednoczonych ze sobą wieloboków, odmierza 9 metrów wysokości i 300 metrów długości. Na całej długości tężni odnajduje się taras obserwacyjny, z którego można podziwiać piękną panoramę Parku Solankowego. Ponadto tężnia inowrocławska stanowi ważny element nie tylko krajobrazowy, ale także uzdrowiskowy. Takie konstrukcje posiada też tężnie grudziądz.

Tężnie w Ciechocinku
Solankę do tężni opróżnia się ze źródła nr 11 wodotrysk Grzybek i wtłacza na pagórek do korytek zainstalowanych na ich czubku. Stąd solanka filtruje się kroplami po murach tężni i pod wpływem zefiru i promieni słonecznych usilnie paruje. Podobne są w solanki grudziądz. w koło tężni tworzy się znany, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.

Wrocławska tężnia solankowa
zalety lecznicze Inhalatorium – Tężni są nieźle zbadane, posługują również ludziom cierpiącym na choroby układu oddechowego, postaci globalnego wyczerpania i nerwicy wegetatywnej, nadciśnieniu tętniczym, jak i profilaktycznie u ludzi ekologicznych wzrasta wytrzymałość, dając częściowe zabezpieczenie przed zachorowaniem. Zapraszamy zatem do Inowrocławia, tężnie sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Sanatorium grudziądzkie powstanie tez niedługo w tym mieście.

Tężnie w Ciechocinku
To unikalna i ogromna w Europie budowla drewniana do odparowywania ujęcia z solanki. prócz tężnie stanowią ciekawą atrakcję wędrowną. Zaprojektowane przez Jakuba Graffa wykładowcy uniwersytetu Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle ustawione w postaci podkowy. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. Podobne tęznie posiadają solanki grudziądzkie.