Sprzątanie przemysłowe – jak wybrać?

Właściciele wszelkich zakładów produkcyjnych, firm, biur, magazynów i sklepów borykają się ze sporymi problemami wynikającymi z potrzeby zachowania czystości. Aby przestrzeń została faktycznie dobrze i sprawnie posprzątana zlecić należy to fachowcom, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zrobią to szybko, sprawnie, zostawiając po sobie metry kwadratowe idealnie czystej przestrzeni. Przy wyborze idealnej firmy zajmującej się sprzątaniem przemysłowym i gospodarczym należy kierować się jednak kilkoma wytycznymi.

Przede wszystkim, nie należy ufać firmom, które podejmują się zlecenia bez dokładnego poznania szczegółów. Fachowcy mogą wycenić i dobrać odpowiednie środki dopiero po oględzinach w danej przestrzeni. Ważna jest nie tylko wielkość sprzątanej nieruchomości, ale także rodzaj nawierzchni czy przeszkody wydłużające czas wykonania zlecenia. Dopiero po dokładnym zaznajomieniu się z przestrzenią możliwe jest dobranie odpowiednich środków i maszyn czyszczących.

Wybierając dobrą firmę zajmującą się sprzątaniem przemysłowym i gospodarczym należy dokładnie sprawdzić jakie posiada ona zaplecze. Dokładny spis, najlepiej ze zdjęciami, powinien znajdować się na stronie zleceniobiorcy lub zostać wysłany w ofercie. Nie należy decydować się na przykład na firmę, która ma sprzątać wielkie powierzchnie sklepowe czy magazynowe bez posiadania samojezdnych maszyn czyszczących. To specjaliści doradzą także czy do danego typu działalności niezbędne będzie zastosowanie specjalistycznych odkurzaczy lub urządzeń ciśnieniowych.
Inne wymagania stawiane są firmom, które podejmują się czyszczenia elewacji. W zależności od rodzaju nawierzchni i stopnia wybrudzenia potrzebne będą inne środki czystości i sprzęt. W niektórych przypadkach niezbędne okaże się ręczne czyszczenie przez pracowników. Firma musi mieć doświadczenie w pracach na wysokości oraz stosowny sprzęt zabezpieczający i asekurujący.
Podstawą działania firmy sprzątającej jest również zastosowanie odpowiednich środków czystości. Jeszcze przed zdecydowaniem się na daną ofertę należy sprawdzić czy fachowcy od sprzątania faktycznie wiedzą jaki środek zastosować do danej powierzchni. Odpowiednie chemikalia nie tylko czyszczą, ale również pielęgnują i wpływają na trwałość przestrzeni.
Wszystkie działania muszą być wykonywane w sposób elastyczny, z dobrze rozplanowanym harmonogramem prac. Czynności porządkowe są niezbędne, lecz nie mogą zaburzać one typowego trybu dla sklepu czy zakładu produkcyjnego. Firma zaproponować musi taki rozkład zajęć, aby wykonywać je w trakcie przerw między funkcjonowaniem. Co najważniejsze – rozplanowanie, kontrola i rozkład zajęć muszą stać po stronie firmy sprzątającej. Osoba zlecająca wykonanie usługi może jedynie przekazywać koordynatorowi swoje uwagi, ale nie może angażować się w prace zespołu. Jeśli działa on źle, nie dość dokładnie, czy zaburza typowe prace wykonywane w danym obiekcie, to nie do niego należy potrzeba interwencji i szukania lepszych rozwiązań.