Sprzedaż nieruchomości – prognozy

Niewykluczona może być sytuacja, że za 2 lata znów będzie brakować nowych mieszkań, a tym samym ceny ich wzrosną.Obecna sytuacja firm deweloperskich jest zła, natomiast ich klientów wymarzona. Końcem czerwca mogli przebierać wśród 15,1 tys. różnych ofert. W kolejnych miesiącach oferta wzbogaci się nawet do ok. 24 tys. mieszkań. Sytuacja ta ma się radykalnie zmienić w roku 2010. Wskutek pohamowania inwestycji, wtedy wyrówna się podaż mieszkań z popytem.

Prawie jednakowo prezentuje się sprzedaż mieszkań Kraków. Tutaj także liczba mieszkań, które były wprowadzone przez deweloperów do sprzedaży była zdecydowanie większa niż liczba mieszkań sprzedanych. W efekcie powstało odczucie „zapaści” całości rynku mieszkaniowego w Polsce. Są miasta, np. Łódź i Wrocław, w których sprzedaż mieszkań w 2-gim kwartale uaktywniła się wyraźnie. W metropoliach tych stan równowagi między podażą i popytem zostanie osiągnięty na przełomie lat 2009 i 2010.

Realne jest, że wówczas ceny mieszkań zaczną powoli wzrastać. Jednakże wcześniej bardziej prawdopodobna jest korekta. Mieszkania np. nieruchomości Kraków jeszcze stanieją, gdyż deweloperzy zniżać będą ceny istniejących projektów. Poza tym na rynek stopniowo przybywać będzie więcej inwestycji z tak zwanego segmentu popularnego.

Z rynku znikają zwłaszcza tanie mieszkania, np. mieszkanie na sprzedaż Kraków. Klienci orientują się w tym, iż rynek się odwrócił i nie ‚pieklą się’ z kupnem mieszkań, natomiast kupując, kierują się przede wszystkim ceną. Dzieje się tak nie z powodów, iż nie stać ich na droższe, lecz dlatego, że nie chcą. Coraz mniej skuteczne są ukryte obniżki w postaci promocji, np. garaż za darmo. Deweloperom, którzy bezpośrednio chwalą się cenami, np. sprzedaż nieruchomości Kraków idzie zdecydowanie lepiej.