Stabilny obraz na ekranie

Stabilizator kamery to jeden z podstawowych sprzętów w pracy prawdziwego filmowca i fotografa. Każde studio, które uważa się za profesjonalne, musi takowy posiadać. O ile praca kamery z ręki nadaje dynamizmu i podkreśla szybkie tempo akcji na planie, tak przy niektórych obrazach nie może być mowy o rozmazanym, niewyraźnym i skaczącym ekranie.

Fachowa nazwa stabilizatora kamery to gimbal. Jak można się domyśleć, jest to specjalny uchwyt, dzięki któremu obraz jest stabilny, a sama kamera zawsze pozostaje w określonym położeniu. W zależności od efektu, który chcemy uzyskać, możemy wykorzystać różne rodzaje gimbali. Każdy z nich wygląda nieco inaczej i też ma trochę inne zadanie.

Stabilizatory to wyposażenie, z którego można korzystać zarówno w studio, przy komfortowych warunkach, jak i na zewnątrz. Te, które są przeznaczone do nagrywania w terenie są z reguły mniejsze i lżejsze, aby dawały się łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Profesjonalni filmowcy mocują kamery podczas scen w studio na szynach, które też wykorzystują do niektórych scen poza obiektem.

Gimbale są pewnym rodzajem stabilizatorów, które utrzymują obraz w określony sposób. Od zwykłych modeli różnią się tym, że kamera może być swobodnie obracana, ale względem określonej osi. Wykorzystywane są przy filmowaniu za pomocą np. quadrocopterów, czy dronów o niewielkich rozmiarach. Używanie gimbali jest standardem także w kamerach sportowych, typu gopro, dzięki którym każdy odważny wyczynowiec może zarejestrować swoje niecodzienne dokonania.

Stabilizatory osiowe są produkowane z myślą o różnych typach aparatów. Gimbal dwuosiowy idealnie nadaje się do niewielkich kompaktów, których masa nie przekracza 300g. Jak sama nazwa wskazuje, taki sprzęt utrzymuje obraz względem dwóch osi, a przy tym skutecznie eliminuje drgania wytwarzane przez silniki wielowirnikowca. Gimbale jednoosiowe umożliwiają obrót kamery w linii góra-dół. Trzyosiowe zapewniają także obrót w osi, która wykorzystywana jest w tworzeniu obrazów panoramicznych.