Sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem KNX

Jeżeli budujesz nowy dom lub obiekt biurowy i zastanawiasz się na rozwiązaniem, które pozwoli używać energii czy ogrzewania w sposób bardziej ekonomiczny warto pomyśleć nad systemem KNX. To rozwiązanie pozwoli Ci sterować wszystkimi urządzeniami w Twoim domu czy firmie w prosty i wygodny sposób. Montaż takiego systemu to dość kosztowna inwestycja jednak zauważysz zmniejszenie kosztów energii elektrycznej i ogrzewania dzięki czemu te koszty się zwrócą. Istnieje np. możliwość ustawienia ogrzewana czy oświetlenia ogrzewania tak, aby działało tylko wtedy kiedy dana osoba znajduje się w pomieszczeniu. Jeśli masz duży dom możesz system zaprogramować tak, aby lokalnie w pomieszczeniach gdzie najczęściej przebywasz temperatura była wyższa a w innych niższa. System może również wyłączać ogrzewanie czy obniżać temperaturę w momencie kiedy nie ma Cię w domu a podwyższać przed Twoim przyjściem. Możesz też sterować natężenie światła np. w sypialni może być ciemniej a w miejscu gdzie pracujesz jaśniej. Wszystkimi urządzeniami możesz sterować przy pomocy panela, który może być umieszczony tam, gdzie najczęściej przebywać.

Wszystko można dostosować do preferencji użytkownika. System pozwala również sterować oświetleniem na zewnątrz bez wychodzenia właściciela z domu oraz uruchamiania systemu paniki czyli wszystkich świateł i alarmu w domu. Możesz ustawić system tak, żeby symulował oświetleniem Twoją obecność kiedy gdzieś wyjeżdżasz. Masz również możliwość kontroli i monitoringu wszystkich pomieszczeń w domu czy biurze. Możesz np zamknąć jednym przyciskiem wszystkie okna czy zasłonić żaluzje jeśli są podpięte pod system. Oświetlenie KNX umożliwia Ci ustawienie scen świetlnych np. w salonie czy w sypialni. Możesz również dowolnie regulować natężenie światła w różnych pomieszczeniach.

Decyzję o montażu tego systemu w domu należy podjąć najpóźniej wtedy gdy budynek znajduje się w stanie surowym bo potem może być konieczność skuwania ścian. Rozwiązanie dla inteligentnego domu daje Ci możliwość sterowania nie tylko ogrzewaniem i oświetleniem , lecz również klimatyzacją, wentylacją, żaluzjami. To bardzo dobre pomysł na oszczędność w domach, gdzie są dzieci, które często zapominają gasić światło. Można w takim przypadku ustawić oświetlenie tak, aby włączało się tylko wtedy kiedy ktoś jest w pomieszczeniu. Taką możliwość dają czujki.