Stopień bezpłodności

Zaleceniem dla par starających się o dziecko bezskutecznie przez minimum roku czasu jest udanie się do lekarz po poradę. Na początku odwiedza się lekarza ginekologa albo lekarza rodzinnego, który nas kieruje na dalsze badania i wizyty u specjalistów. Trzeba jak najszybciej skorzystać z pomocy medycznej, gdyż czas szybko leci, im więcej mamy lat, tym trudniej pomóc leczeniem. Zaznaczyć bowiem się powinno i ostrzec rodziców przyszłych, ze leczenie może trwać wiele długich lat i nie zakończyć się przy tym pozytywnym wynikiem. Para musi mieć tego świadomość, ale też nie tracić nadziei.
Rozpoczęcie leczenia bezpłodności najlepiej jest zaczynać wtedy, kiedy rzeczywiście problem zostanie zlokalizowany, ponieważ nie zawsze przyczyna jest jasna i łatwa do wychwycenia. Spotyka się pary, które po przeprowadzonych badaniach nie mają żadnych przyczyn samych w sobie. Zatem, pytanie powstaje takie, gdzie jest przyczyna bezpłodności. Dla pary bezdzietnej, która stara się od lat, niepodanie przyczyny przez lekarza może być jeszcze bardziej bolesne. Dlaczego? Dlatego, że być może przyczyna jest zupełnie gdzie indziej, a jakby była znana wszystkim konkretna pobudka. Byłoby wtedy lekarzom prościej zlokalizować problem i ewentualnie walczyć z nim, aż do uzyskania dobrego efektu. Para także miałaby więcej nadziei, że uda się wyleczyć ją z bezpłodności, że może akurat uda się doprowadzić do sztucznego zapłodnienia bez żadnego poronienia.
Stopień bezpłodności także ma wiele zależności do tego, czy będzie skuteczna kuracja. Może nie zdarzyć się w ogóle zapłodnienie, mimo, że stopień bezpłodności jest zupełnie niski. U par z wyższym stopniem może szybciej dojść do rezultatu pozytywnego.