Styl skandynawski, czyli urok prostoty!

Proste i funkcjonalne rozwiązania. To główna idea przyświecająca stylowi skandynawskiemu (czy to w urządzaniu wnętrz czy projektowaniu mebli). Dobrą ilustracją takiego podejścia do aranżacji jest to, co na całym świecie proponuje na przykład Ikea. Patrząc na oferowane przez tę sieć produkty, łatwo wyliczyć najważniejsze cechy, które charakteryzują styl skandynawski…

  • Jasna, naturalna kolorystyka to podstawa! Preferowane w tym stylu barwy to biel, szarości, a także wszystkie naturalne odcienie na przykład piasku czy drewna.
  • Prostota formy! Styl skandynawski to maksymalnie uproszczone ( i jednocześnie bardzo funkcjonalne) rozwiązania. Owa surowość, prostota i minimalizm powodują, że wnętrza czy przedmioty wykonane w tym stylu są bardzo wygodne i eleganckie. Nie ma tu miejsca na zbędne detale, niepotrzebne i niepraktyczne ozdobniki. Przedmioty i wnętrza są przecież dla nas, a nie my dla nich!
  • Ulubione surowce designerów i projektantów wnętrz specjalizujących się w stylu skandynawskim, to: drewno, kamień, wiklina, len, skóra, wełna… Te materiały dominują na ścianach, podłogach i w meblach, jak również w dodatkach.
  • Styl skandynawski w wnętrzach wymaga jasnych, lekkich (nie tylko wizualnie, ale zwykle także w rzeczywistości) i ażurowych mebli oraz dużych okien, by w pomieszczeniu było jak najwięcej światła. Do tego gładkie jasne ściany i podłogi. Wszystko lekkie, świeże i odbijające (zamiast pochłaniające) światło – to ważna zasada w tych aranżacjach. Plus skromne, ale kontrastujące z jasnym i delikatnym tłem dekoracje (w niewielkiej ilości).

Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski pochodzi ze Skandynawii, a jego charakter jest ściśle związany z warunkami klimatycznymi, które tam panują. Powstał i rozwijał się w Danii, Norwegii, Szwecji. Miał stanowić swego rodzaju odpowiedź na depresyjną dość pogodę w tej części Europy i wynikające z tego duże zapotrzebowanie Skandynawów na światło (stąd właśnie nacisk na jasne rozświetlone wnętrza mieszkalne). Styl skandynawski zyskał popularność na świecie na początku ubiegłego wieku. Dzięki niektórym swoim cechom kojarzony jest czasami (i łączony) ze stylem industrialnym (duże okna, naturalne surowce, dominująca kolorystyka…).