Styropian zamiast normalnych gzymsów?

Standardowa sztukateria elewacyjna, coraz częściej zastępowana będzie przez styropian. Chociaż wydawać by się mogło, że rozwiązanie to nie ma szans się przyjąć, to jak się okazuje, cieszy się naprawdę sporą popularnością.
Jeżeli sądzisz, że sztukateria elewacyjna nie jest już w modzie, to będziesz w sporym błędzie. Oczywiście, przy budowie dużych budynków i wieżowców, przeważać będzie przecież szkło i stal, tam na pewno miejsca nie ma na żadną sztukaterię. W przypadku jednak bloków oraz domów mieszkalnych, jest całkowicie inaczej i tam będzie ona cały czas występowała. Dla wielu zadziwiający może być fakt, że od dobrych kilku lat, nie tworzy się już jednak fasad, gzymsów i innych jej elementów według standardowego modelu, tylko wykorzystuje się już gotowe wzory do przyklejenia do ściany i to w dodatku ze styropianu! Sztukateria styropianowa jest bowiem rozwiązaniem nie tylko tańszym, ale przede wszystkim łatwiejszym, szybszym i wygodniejszym w montażu, a także dającym o wiele większe możliwości podczas ozdabiania elewacji. Oczywiście do czynienia mamy tutaj z nietypową odmianą styropianu, która jest o wiele bardziej wytrzymalsza i odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne.

Postaw na sztukaterię styropianową

Chociaż sztukateria styropianowa może budzić pewne wątpliwości, to wszystkie te osoby, które skorzystały z tego rozwiązania twierdzą, że naprawdę nie żałują swojej decyzji i że styropian sprawuje się naprawdę bardzo dobrze. Pokryty zostaje bowiem farbą lub tynkiem i tak naprawdę nie wiemy z jakim materiałem pod spodem mamy do czynienia, widzimy tylko na przykład przepięknie zdobiony gzyms, albo wzmocnienia i osłony na łączeniach ścian domostwa, które także są dodatkowym walorem estetycznym, po który z miłą chęcią sięgamy. Poszczególne elementy, które zaoferować może nam sztukateria styropianowa, mogą znaleźć zastosowanie w bardzo wielu punktach elewacji – dookoła okien, pod parapetami, dookoła wnęk okiennych, przy dachach, na szczycie samej elewacji i w wielu, wielu innych tym właśnie podobnych.