Sztuczki przeprowadzkowe.

Przeprowadzanie się jest czynnością znienawidzoną przez większość ludzi. Bardzo fajnie jest zmienić miejsce zamieszkania, zacząć nowe życie z nowym widokiem za oknem. Pakowanie naczyń, składanie stołów i co najważniejsze szukanie wystarczająco pakownego samochodu zdecydowanie fajne już nie jest. Polecam skorzystać z usług fachowej firmy transportowej, wyspecjalizowanej w przeprowadzkach – zobacz. Ale czy są inne opcje? Jak się do tego zabrać?

Kompresowanie swojego dobytku tak by zmieścił się w jak najmniejszej liczbie kartonów przypomina grę w Tetrisa na poziomie bardzo zaawansowanym. Nic nigdy nie chce do siebie pasować. Chochla zawsze chce wystawać z pudełka, a kołdra w magiczny sposób podwaja swoją objętość. Sekretem są odpowiednie opakowania i wytrzymała srebrna taśma klejąca zwana „gafą” bądź „macgyverka”. Kartony można bezproblemowo i bezpłatnie dostać w każdym markecie. Zazwyczaj leżą przy kasach bądź z tyłu budynku, nieopodal rampy do dostarczania towarów. Jeśli ich tam nie ma, wystarczy poprosić o nie jakiegokolwiek pracownika sklepu. Pozbywają się ich bardzo chętnie, ponieważ oszczędza im to wynoszenia ich do odpowiednich kontenerów.

Kiedy mamy już odpowiednią liczbę kartonów należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu dobytku. Oczywiście ciężkie przedmioty pakujemy na spód. Najlepiej również posegregować rzeczy przed pakowaniem. Kuchenne do jednego, sypialniane do drugiego. Oszczędzi to wiele czasu przy rozpakowywaniu się.

W czym tkwi sekret z taśmą klejącą? Wspominałem o kołdrze która nigdy, nigdzie nie chce się zmieścić. To samo tyczy się ubrań. Nawet złożone w idealną kostkę zdają się pęcznieć przy próbie zapakowania ich. Moją autorską i godną polecenia metodą (wymyśloną na potrzeby śpiwora) jest pakowanie tego typu rzecz w wytrzymałe worki foliowe na śmieci, wypuszczanie z nich powietrza, a następnie staranne i bardzo mocne obwiązanie ich taśmą klejącą. Rezultaty są niesamowite, rzeczy zdają się zajmować połowę miejsca, które zajmowały uprzednio. Potem wystarczy ostrożnie przeciąć worek i rzeczy (nieco pogniecione) wracają do swojej uprzedniej formy. W ten sposób jesteśmy w stanie drastycznie zredukować liczbę pakunków.

Kiedy mamy już wszystko ładnie zapakowane, należy znaleźć środek transportu. Profesjonalne furgonetki przeprowadzkowe do wynajęcia zapewniają (np. firma Ex-Trans) optymalną przestrzeń ładunkową, i są najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy ich uniknąć i ciąć koszty pozostaje nam przeprowadzenie się komunikacją miejską (o ile oczywiście nie zmieniamy miasta). W większości polskich metropolii pośrodku składu znajduje się przestrzeń bagażowa gdzie możemy wygodnie umieścić nasze ładunki.

Niedługo pojawi się inna opcja. Uber Cargo. Możliwe, że słyszeliście o przewozach Uber. Jest to mobilna aplikacja społecznościowa pozwalająca udostępnić miejsce w swoim samochodzie komuś potrzebującemu i zmierzającemu w tą samą stronę. Testowo w Hong-Kongu uruchomiono usługę Cargo. Zasada działania jest ta sama, jednak by udostępniać swój samochód musi on być furgonetką bądź pojemnym combi. Musimy również zadeklarować ile czasu możemy poświęcić na załadunek i wyładunek. Taka usługa ma bardzo konkurencyjne ceny, jednak niesie za sobą pewne ryzyko. Nigdy nie wiadomo kto będzie kierowcą.