Tajemnica dotyku

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jak ważny jest dotyk w życiu człowieka? Pewnie o tym słyszałaś już nie raz, ale czy zatrzymałaś się kiedyś nad tą refleksją dłużej? Jeśli nie, zachęcam Cię do tego dzisiaj.

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jak ważny jest dotyk w życiu człowieka? Pewnie o tym słyszałaś już nie raz, ale czy zatrzymałaś się kiedyś nad tą refleksją dłużej?  Jeśli nie, zachęcam Cię do tego dzisiaj.Poprzez dotyk niemowlę poznaje świat, nie umie ono jeszcze w pełni wyrażać, a tym bardziej nazywać swoich uczuć, ale doskonale „wyczuwa” nastrój mamy, czy taty, którzy są blisko niego. Dotyk rodzica jest dla niego bardzo ważną informacją. Jeśli jest szybki, niedelikatny i „oschły”, maluch czuje się niepewnie. Jeśli natomiast jest delikatny, czuły i powolny, maluch czuje się rozluźniony i bezpieczny. Maluch potrzebuje przytulania, głaskania, a gdy jest zestresowany, napięty np. z powodu bólu brzuszka, możesz zapewnić mu dodatkową porcję dotyku poprzez delikatny masaż.

Potrzeba dotyku nie zanika, gdy przestajemy być dziećmi. Wciąż bardzo potrzebujemy dotyku – dobrego dotyku. Jaki jest dobry dotyk? To taki, który wyraża troskę, sympatię, wsparcie, wprowadza w rozluźnienie, oraz sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Bardzo ważny jest ciepły gest bliskiej osoby, pogłaskanie po policzku, serdeczny uścisk dłoni, czy rozluźniający masaż karku. Pamiętaj, aby nie zaniedbać bliskiej relacji z bliskimi, aby być z nimi również poprzez czuły dotyk. Bez niego, bliska relacja powoli zaczyna umierać i stajemy się coraz bardziej sobie obcy. Zastanów się jak możesz bliskiej osobie okazać swoją miłość, jak możesz sprawić jej przyjemność i umocnić w niej jej własne poczucie wartości.