Tanieją mieszkania na Pradze Północ?

Jak wiadomo w tych czasach co raz bardziej ciężko jest o kredyt na mieszkanie. Dlatego też młodzi ludzie a także młode małżeństwa często szukają  tańszego rozwiązania, które pozwoli im na zamieszkanie razem lub wyprowadzenie się od rodziców. Na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się być prosta i klarowna – jednak nie dla wszystkich jest to przysłowiowa „bułka z masłem”. Takim rozwiązaniem jest kupno mieszkania praga północ najlepiej dwu pokojowe lub niedużą kawalerkę. Jest to sytuacja o tyle komfortowa, że nie trzeba na to żadnych wielkich środków ani zarobków. Biorąc pod uwagę jeszcze fakt, że do jednej kawalerki miałyby się wprowadzić dwie osoby (np. para lub małżeństwo) nie jest to żaden problem bo i tak lepiej mieszkać w małym mieszkaniu ale za to własnym.

Inna sytuacja jest jeżeli mowa o singlach. Tutaj co raz częściej słyszy się o tym że młodzi ludzie co raz dłużej zostają w rodzinnym domu i według psychologów jest to sytuacja bardzo niepokojąca. Tylko wszyscy o tym mówią, krytykują młodych i rodziców, dają do zrozumienia że czas wreszcie się usamodzielnić ale Ci co właśnie mówią najgłośniej nie umieją na to spojrzeć z innej perspektywy. Chodzi o bardzo prostą rzecz. Młodzi ludzie nie mają za co się wyprowadzać a co dopiero mówić o założeniu rodziny. Tak! Ludzie młodzi nie mogą w tych czasach znaleźć żadnej dobrze płatnej pracy. I tu jest problem.

Przenalizujmy sytuację – jaki jest stereotyp życia w Polsce? Najpierw przedszkole, później szkoła podstawowa następnie gimnazjum i liceum. Dalej utarło się, że „trzeba iść na studia”. Pomijając fakt, że wcale nie trzeba i Polska edukacja i rynek produkuje małowartościowych absolwentów zamiast fachowców w różnych innych dziedzinach technicznych to dodatkowo wymagane jest, aby Ci wszyscy absolwenci dodatkowo mieli jeszcze nie wiadomo jakie doświadczenie w pracy. Pytam się – skąd niby mają je zdobywać, skoro studiują dziennie na trudnych kierunkach państwowych uczelni gdzie nie jest tak jak na uczelniach prywatnych – że się studenci całe 5 lat potrafią „prześlizgnąć” ?

Dlatego też mieszkania na Pradze Północ cieszą się tak dużą popularnością na rynku nieruchomości. Są to najczęściej mieszkania położone niedaleko centrum Warszawy z dobrą komunikacja i położone w dobrej lokalizacji gdzie znajdują się centra handlowe, szkoły, przychodnie, szpitale czy dworce kolejowe.

Pomijając fakt, że Praga Północ jest mało lubianą dzielnicą to jeszcze mieszkania w opinii innych mieszkańców Warszawy są to tylko i wyłącznie znajdujące się w starych przedwojennych kamienicach.

Jednak mieszkania na Pradze Północ są co raz tańsze, co raz atrakcyjniejsze, co raz w wyższym standardzie i ten właśnie fakt będzie głównym motywem napędzającym popyt na tego typu mieszkania. Dlatego nie trzeba szukać – już w tym kwartale okazało się, że sprzedaż mieszkań w tej jak to nazywają „biednej” dzielnicy wzrosły o 30% co nie należy interpretować jednoznacznie z ubożeniem społeczeństwa. Tutaj raczej chodzi o rozwój tej dzielnicy i jej mieszkańców – którzy do tej pory byli kojarzeni tylko jako dresiarstwo, złodziei i menelów. Teraz jest zupełnie inaczej. Co raz częściej mieszkania na Pradze Północ kupują ludzie tacy jak artyści, politycy czy znani przedsiębiorcy.

Nie należy zapomnieć także o firmach inwestycyjnych, które wykupują mieszkania na Pradze na potęgę pod kątem inwestycji. W perspektywie kilku lat ma zostać tutaj wybudowane metro a także zostać unowocześniony Dworzec Wschodni. Już w tej chwili ceny mieszkań w tej okolicy zaczynają być co raz droższe – i trudno się też dziwić ponieważ lokalizacja jest naprawdę nie przeciętna a świadomość tego, że w pobliżu będzie się znajdować metro tylko podwyższa jeszcze cene.

Tak samo budownictwo zaczyna walczyć o miejsca do budowy nowych osiedli czy apartamentów. Dochodzi do sytuacji w której są wyburzane stare kamienice i w ich miejsce stawiane są nowe budynki. Oczywiście te kamienice, które są zabytkowe zostają nienaruszone lub zostają odrestaurowane. Daleko nie trzeba szukać – wystarczy spojrzeć na ulicę Ząbkowską i Targową. Tam właśnie znajdują się odnowione przedwojenne kamienice a w nich restauracje i galerie do których codziennie a zwłaszcza w weekendy przychodzi cała Warszawa zwana „kulturalną”.