Troszkę o tenisie ziemnym

Interesując się rozgrywkami tenisa na pewno niejednokrotnie zwiedzałeś stronę Tenis na żywo. Jest to szczególnie przydatna witryna gdy obstawiasz zakłady bukmacherskie w internecie. Druga liga na żywo też jest w spisie wyników tej strony. właśnie temu polecam ją Tobie!
Za prototyp tenisa uważa się francuską średniowieczną rozgrywkę dworską jeu de paume (gra ręka). Była ona tak popularna, że w 1480 r. sam Ludwik 11-sty rozkazał wytwarzanie piłek dobrej jakości.

W XVI wieku zapoczątkowano rakietę. Współczesna wersja tenisa powstała w Anglii w 1874 r. dzięki mjr. W. C. Wingfieldowi, który opatentował wówczas najnowszą rozgrywkę nazywając ją lawn tennis. Początkowo paletki były drewniane, a piłeczka z gumy, otoczona flanelą. Z biegiem czasu narzucone były paletki metalowe i współczesne piłki. Boisko do gry początkowo posiadało kształt 2-óch trapezów złączonych podstawami, od 1877 r. ewulowało na obecny kształt prostokąta.

Tenis ziemny to rywalizacja sportowców grana na boisku tenisowym, polegająca na przebijaniu paletką tenisową piłki nad siatką na pole rywala, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być grana pojedynczo (tzw. singel) oraz w dwuosobowych timach sportowców tej samej płci (debel), a także mieszanych (mikst).

Tenis został po raz pierwszy grą olimpijską do 1924 r., gdy był skreślony z programu Igrzysk. Wrócił na nie w Seulu w 1988 r. (w Meksyku w 1968 i w Los Angeles w 1984 był rozgrywką widowiskowym).