Trudna droga do tego, aby zostać adwokatem

Mnóstwo studentów marzy o zawodzie adwokata, mimo że studia prawnicze uznawane są za jedne z bardziej trudnych, które ponadto trwają długi czas, gdy wliczy się również czas potrzebny na aplikację radcowską która trwa następne trzy lata. Po niej jeszcze młodych kandydatów na prawników czeka adwokacki egzamin.

Nie jest na pewno łatwe przejście takiej drogi. O odbyciu aplikacji marzy każdy student który zakończył studia, choć niestety niewielu tych osób uda się dostać na nią. By móc być adwokatem, potrzeba wytrwałości. Na aplikację nie jest tak łatwo się dostać, a również gdy już się to przejdzie, okazuje się, że zdanie końcowego egzaminu podobnie nie jest prostą sprawą. Ten egzamin prowadzą profesjonalne komisje działające przy lokalnych radach adwokackich. Konkurs ma pokazać, w jaki sposób taki absolwent usystematyzował wiedzę z obszaru prawa różnych dziedzin, a także informacje o funkcjonowaniu administracji oraz urzędów. Jednakowo istotna okazuje się wiedza o  profesji adwokata, o metodach  pracy, jak i o uznawanej etyce. Jak więc można zobaczyć, przyszły adwokat powinien mieć naprawdę bardzo szeroką wiedzę.

Nierzadko konieczne do zaliczenia egzaminu staje się również posiadanie potencjalnego pracodawcy, którym jest np. wybrana kancelaria adwokacka, która zgodzi się zatrudnić kandydata po przejściu przez niego egzaminu. Każdego roku na ten egzamin przygotowywane są specjalne zestawy pytań w formie testów. Wtedy także ogłaszane są do powszechnej wiedzy dane typu dni, w których powinno się zgłosić chęć udziału w egzaminie, dzień kiedy będzie miał miejsce, a także jakiej wysokości będzie wpłata za branie udziału. Kandydaci zgłaszający się na taki egzamin powinny również złożyć szereg odpowiednio przygotowanych  dokumentów, jakie zdecydują o tym, czy zostaną dopuszczeni do egzaminu konkursowego. Znowu widać zatem, że przed kandydatami na przyszłych adwokatów może być dużo trudów nim dostaną ostatecznie możliwość wykonywania profesji do której przygotowywali się przez tyle lat. Warto tu dodać, że już podczas studiowania wiele osób nie przechodzi przez kolejne sesje albo rezygnuje bo jest zbyt trudno.