Trudne kuchenne wybory.

Kuchnia jest prawdziwym sercem ogniska domowego. Spędza się w niej wiele czasu przygotowując posiłki dla całej rodziny, bardzo często (jeśli pozwala miejsce) również się je tam spożywa. Warto więc zadbać o jej estetykę i wytrzymałość.

Ciężko nadążyć za nowymi trendami w świecie mody. To co było nieakceptowalne 3 lata temu, dziś może być najbardziej polecane przez guru stylu. Wystroju kuchni moda nie omija, również tutaj należy przestrzegać trendów (przykładem firmy oferującej nowoczesne meble kuchenne jest Dagama) Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich materiałów z których wykonamy szafki kuchenne. Muszą one być stylowe i korelujące z obecnymi standardami mody, lecz również powinny zachować smak na długie lata. Remont kuchni jest kosztownym przedsięwzięciem i wykonuje się go w sporych odstępach czasu.

Wyróżniamy 4 główne materiały z których wytwarza się meble kuchenne (a w szczególności ich fronty).

Pierwszym z nich jest bardzo popularna w naszym kraju płyta wiórowa laminowana. Spotkamy ją w szczególności w starszych mieszkaniach. Jej zaletą jest bardzo niska cena i łatwa dostępność. Niestety poza tym posiada same wady. Ten materiał cechuje się bardzo niską wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne (o które w kuchni bardzo łatwo) oraz bardzo kiepsko znosi kontakt z wilgocią (o którą w kuchni chyba nawet łatwiej) wypaczając się i zmieniając swój kolor. Płyta wiórowa laminowana jest krucha i delikatna. Oznacza to, że fronty wytworzone z niej muszą być proste. Niemożliwym jest zaokrąglanie jej rogów bądź zdobienie.

Zdecydowanie lepszą opcją w zbliżonych cenach jest zastosowanie płyt MDF. Jest to płyta pilśniowa pokryta specjalną folią. Taki materiał cechuje się sporą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia. Płyty MDF są giętkie (kontakt z producentem mebli kuchennych) dzięki czemu szafki powstające z niej mogą mieć bardziej fantazyjne kształty i atrakcyjne zdobienia. Można je pokrywać zwykłymi farbami bądź oklejać foliami.

Do drugiej grupy należą bardziej kosztowne materiały takie jak szkło oraz drewno. Szklane fronty zyskują na popularności dzięki swojemu eleganckiemu i nieco futurystycznemu wyglądowi. Obecnie dostępne są w wielu rodzajach, zazwyczaj matowych, barwionych na wszystkie kolory o jakich można tylko pomyśleć. Takie rozwiązanie jest łatwe do czyszczenia, a dzięki stosowaniu szyb hartowanych również dość odporne na uderzenia.

Jeśli komuś marzy się rustykalny klimat wnętrza na pewno zdecyduje się na szafki z litego drewna. Wykonywane są zazwyczaj z dość kosztownych gatunków drzew takich jak dąb, bądź wręcz egzotycznych – palisandru indyjskiego, durianu i tym podobnych. Rozwiązanie takie cechuje się największą wytrzymałością i długowiecznością. Pozwala na lakierowanie na dowolny kolor, a kształt jest ograniczony praktycznie jedynie przez wyobraźnię.

Jak widać opcji wyboru przed którymi stajemy urządzając kuchnię jest wiele. Większość zależy od zasobności portfela, sporo również od indywidualnych upodobań.