Typuj z rozsądkiem!

Papier znany jest od niepamiętnych czasów. Jego geneza sięga sto piątego roku naszej ery. Z biegiem lat dodawano mu innych ról, aż do obecnych czasów. Na początku na nim notowano, tworzono obrazy jak i ilustrowano, aż w końcu w połowie dziewiętnastego wieku zaczęto go stosować przy produkowaniu opakowań. To wtedy pojawiła się pierwsza torba papierowa. Pomaga nam ona po dziś dzień, a jej wykorzystywanie staje się co i rusz popularne.

Stale jednak ciągnie się dyskusja o to, które tworzywo jest właściwszy : papier lub plastik. Popleczników obu jest po równo, przedstawiają przeciwko sobie racje asekurujące stanowisko. Plastik z pewnością jest wytrzymały, prosto go wyczyścić, w przypadku, gdy się zanieczyści, jest odporny na wilgoć a także uderzenia, dodatkowo jest niekosztowny. To wniosek ekonomiczny. Jest obok tego odrębna kwestia : ekologiczna. Jego wytwarzanie jest mega toksyczne dla ekosystemu, a przy tym biodegradacja zajmuje wiele, wiele lat. Papier – prezentuje się niewytrzymały, po zetknięciu z zawilgoceniem lub brudem błyskawicznie się niszczy, ciężko zachować go w schludności a także schludnym wyglądzie.
Wprawdzie sprawia wrażenie, że jest nieopłacalny dla funduszy, to dla środowiska jest dużo bardziej nieszkodliwy aniżeli plastik : w czasie produkcji artykułów makulatury uwalnia się mniej szkodliwych odpadów, a dodatkowo papier szybko ulega rozłożeniu przez czynniki atmosferyczne, dlatego nie zagraża systemowi roślinnemu ani braciom mniejszym. Zwolennicy plastiku uznają, że żeby złożyć torebkę papierową, niezbędne jest ściąć mnóstwa drzew, zatem jaka to troska o otoczenie. Jednak i tak wyrzyna się mniej drzew niż plastik unicestwia systemów roślinnych wokół. O tym, aby produkt był bezpieczny dla przyrody, zobligowany jest mieć na uwadze każdy producent. Torby papierowe wedle mojego myślenia triumfują nad plastikiem w każdym względzie.