VAT marża – o co chodzi?

Wybór najbardziej trafnej dla naszego interesu formy rozliczania jest zmorą większości przedsiębiorców. Chcielibyśmy móc realizować to zadanie szybko i przyjemnie. Nie wiadomo, czy aż takie połączenie będzie kiedykolwiek możliwe, ale tak jak technologia, tak i formy płatności i podatków wciąż się rozwijają. Czym jest VAT marża, kogo dotyczy i jakie ma znacznie?

VAT marża to szczególna procedura rozliczania podatku VAT. Podstawą rozliczania w tej formie jest oczywiście tytułowa marża, czyli różnica pomiędzy kwotą należności, o której uiszczenie troszczy się nabywca, a ceną nabycia usługi bądź też towaru, która jest pomniejszona o kwotę podatku. Sprzedawca jest zatem zobowiązany do odprowadzania podatku VAT od marży, nie mając tym samym prawa do odliczania tegoż podatku z faktury danego zakupu.

W porównaniu do klasycznej formy faktury VAT-owskiej, faktura VAT marża jest znacznie uproszczona. Dlaczego tak jest? Głównie dlatego, że wymogi nie stanowią o kilku aspektach, które muszą się znaleźć na standardowej fakturze. Są nimi między innymi cena jednostkowa netto, wartość sprzedaży netto czy też same stawki podatku.

Bardzo istotny jest fakt, że podatnik może wyliczyć daną marżę dopiero, gdy dokonuje sprzedaży konkretnej usługi bądź też towaru. Ta często atrakcyjna forma, nie jest jednak dostępna dla wszystkich przedsiębiorców, nie każdy może z niej w pełni swobodnie skorzystać. Faktura VAT marża to najbardziej przyjazne określenie dla podatników, którzy świadczą  przede wszystkim usługi turystyczne. Dotyczy się to również w dużej mierze przedsiębiorców zajmujących się dostawą towarów używanych, dzieł sztuki czy też często drogocennych antyków, na które polują najbardziej wytrawni, artystyczni smakosze.

Podatnicy, którzy wystawiają fakturę VAT marża, nie mają bowiem prawa do wykazywania na fakturze kwot należnego od usług bądź dokonanej dostawcy towarów. Tę część należności należy wykazać jedynie w przypadku, w którym nabywca usług turystycznych jest podatnikiem VAT. Należy również pamiętać o tym, że VAT marże rozliczamy w dobrze nam znanej Księdze Przychodów i Rozchodów.