Verticale – zastosowanie i możliwości

Verticale, czyli rolety wertykalne lub żaluzje pionowe, cieszą się ogromną popularnością w biurach, wnętrzach komercyjnych i publicznych. Natomiast indywidualni odbiorcy obawiają się nieco „urzędniczego” charakteru przesłon, które do niedawna dostępne były wyłącznie  wersji PCV lub aluminium. Obecnie producenci oferują znacznie bogatszy wybór i z łatwością znajdziemy verticale z dekoracyjnymi pasami tekstylnymi. Różnorodność wzorów i kolorów pozwala nam dopasować żaluzje pionowe do aranżacji całego wnętrza, a jednocześnie stwarza okazję do niebanalnego upiększenia wnęki okiennej.

Budowa verticali

Verticale, mimo zaawansowanych możliwości, są dość proste w budowie. Składają się z szyny przytwierdzanej do ściany lub sufitu, oraz pionowych pasów rozmieszczonych w równych odstępach. Poruszanie lamelami umożliwia łańcuszek koralikowy, będący częścią podwójnego systemu sterującego. Mechanizm zastosowany w verticalach pozwala na uzyskanie kilku korzyści. Pierwszą będzie całkowite rozsunięcie lamel na boki, co pozwala na uzyskanie pełnego dostępu do szyby. W zależności do wybranego przez nas modelu, pasy materiału mogą zebrać się po obu stronach wnęki okiennej (wtedy zyskamy ciekawy efekt aranżacyjny), lub tylko po jednej ze stron (przydatne, gdy meble przeszkadzają w obustronnym rozmieszczeniu lameli). Natomiast gdy zechcemy skorzystać z możliwości zaciemniających żaluzji, odpowiednie manewrowanie łańcuszkiem pozwoli nam na ustawienie lameli pod pożądanym kątem. To, czy wybierzemy półcień, pełną ochronę przed słońcem, czy jedynie delikatne stłumienie promieni, zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Analogicznie do tradycyjnych żaluzji poziomych, możemy do woli korygować ustawienie lameli.   Trzeba jednak pamiętać, że na uzyskany efekt, ogromny wpływ ma rodzaj wybranego przez nas materiału. Składając zamówienie, należy zwrócić uwagę na stopień przepuszczalności światła (poziom zaciemnienia), a także na dodatkowe walory, takie jak: atesty higieniczne i atesty niepalności.  Wymagający klienci mogą liczyć też na opcję elektrycznego sterowania za pomocą pilota.

Możliwości i zastosowanie żaluzji pionowych

Verticale możemy zamontować do ściany lub sufitu, do płaszczyzn zaokrąglonych i ukośnych. Mogą zasłonić każdy rodzaj okien, choć najkorzystniej prezentują się we wnętrzach wyposażonych w duże przeszklenia. Okna panoramiczne, drzwi tarasowe, okna balkonowe, przeszklone ściany osłonowe czy okna wielokwaterowe – to nie jedyne przykłady zastosowań verticali. Dzięki możliwości montażu sufitowego, za ich pomocą możemy podzielić pomieszczenie, stwarzając prowizoryczną ściankę działową. Takie wykorzystanie lameli możemy spotkać np. w salonach tatuażu, gabinetach kosmetycznych czy gabinetach fizjoterapeutycznych. Komercyjne i publiczne zastosowanie verticali to nie przypadek. Elegancki design, łatwość czyszczenia i możliwość szybkiego obrotu lameli pod odpowiednim kątem, to cechy chętnie wykorzystywane we wnętrzach, w których liczy się profesjonalizm. Żaluzje pionowe dbają o komfort pacjentów w przychodniach i szpitalach, zapewniają dyskrecję w bankach, gabinetach psychologicznych i agencjach detektywistycznych. Grube pasy materiału stanowią skuteczną barierę dla słońca i wzmacniają izolację termiczną, wyraźnie poprawiając warunki nauki i pracy. Dlatego verticale wiszą w oknach szkół, uczelni i urzędów. Tekstylne żaluzje o różnych wzorach i kolorach, umożliwiają dobranie verticali do trendu dominującego w mieszkaniu, więc również indywidualni użytkownicy coraz częściej dostrzegają w nich korzystną alternatywę rolet i zasłon. Obecnie wzorniki materiałów są tak rozbudowane, że producenci rolet oferują również verticale z lamelami drewnianymi, a nawet… skórzanymi. Dzięki temu  żaluzje te sprawdzą się w wielu rozmaitych  aranżacjach m.in. industrialnej i minimalistycznej, ale też kolonialnej, japońskiej lub w stylu eko.