Vilcacora w fitoterapii.

Organizm ludzki jest tak złożony, iż ani komputer albo bardziej skomplikowana technika nie ma szans określić go do końca wzorami biochemicznych reakcji.

Na dzień dzisiejszy oczywiste jest, że np. antybiotyk, jeszcze niedawno uważany był remedium na wszelakie niedomagania, a jednak zaburza on równowagę biologiczną wśród drobnoustrojów żyjących w przewodzie pokarmowym i spełniającym ważne funkcje w procesie trawienia. Rezultatem takiej reakcji rozmnażają się bakterie uodpornione na antybiotyki, które w dalszym przebiegu potrzebują kuracji innym antybiotykiem. W wyniku długotrwałego leczenia się antybiotykami organizm człowieka popada w stan osłabienia, ginie flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym, a następstwem mogą być grzybice lub alergie.

Od jakiegoś czasu w Ameryce, a także coraz częściej i w Europie często powraca się do fitoterapii czyli medycyny naturalnej, tradycyjnej, praktykowanej z sukcesami, traktującej człowieka jako spójność fizyczną, psychiczną oraz duchową.

Fitoterapia, to nic innego jak leczenie ziołami i należy pamiętać, iż jest to jedna z najstarszych metod medycyny konwencjonalnej. W fitoterapii korzystamy z całej rośliny bądź ich fragmentów (np. liście ,korzenie, kwiaty itp.),a w czasach dzisiejszych stosuje się wyizolowane substancje biologicznie czynne. Obecnie ludzie w terapiach coraz chętniej stosują wypróbowane kuracje ziołowe, które bardzo często w chronicznych chorobach okazują się wydajniejsze niż farmaceutyki. Bardzo często preparaty roślinne doskonale uzupełniają i wspomagają leczenie konwencjonalne.

Aktualnie za przykład rośliny, która stała się wizytówką fitoterapii można uznać Uncaria Tomentosa znana również jako Vilcacora. Właściwości, które posiada ta roślina znalazły powszechne przeznaczenie przy produkcji produktów zdrowotnych. Zioło to posiada interesującą grupę alkaloidów dzięki czemu przyjmowanie ich podwyższa odporność organizmu, co w następstwie minimalizuje zachorowania.