Walory wypoczynkowe Sopotu

Myśląc o wyjeździe nad polskie morze, wiele osób zastanawia się nad pogodą – polska pogoda lubi płatać figle turystom i dwutygodniowy nadmorski urlop zamienić w nudne siedzenie w hotelowym pokoju. Warto więc przed wyjazdem dobrze się zastanowić i tak zaplanować wakacje, by żadna pogoda nie zepsuła nam odpoczynku.

Dobrym pomysłem jest więc wybieranie miejscowości, które oferują turystom wiele różnych atrakcji, a nie tylko odpoczywanie na plaży (choć oczywiście wszystko zależy od naszych oczekiwań wobec wakacyjnego relaksu). Przykładem dobrego wakacyjnego wyboru, jest Sopot – piękne miasteczko położone między Gdynią i Gdańskiem, nad Zatoką Gdańską. Miasteczko to jest bardzo lubiane przez turystów – każdego roku przyjeżdża tu kilkadziesiąt tysięcy osób, spragnionych słońca i wyjątkowej atmosfery Sopotu. Pewne symboliczne znaczenie dla turystów ma najdłuższe w Europie drewniane molo z przełomu XIX i XX wieku.

Do innych walorów wypoczynkowych Sopotu niewątpliwie należy również wspaniała szeroka plaża, umożliwiająca tradycyjny nadmorski relaks. Sopot słynie również z wielu innych ciekawych miejsc. Koniecznie należy tutaj przywołać tzw. Krzywy Domek – niezwykły budynek, którego fasada jest zbudowana z samych linii krzywych. Zdjęcia domku można spotkać na wielu stronach internetowych, przywołujących najdziwniejsze budowle świata. Inne ciekawe sopockie miejsca to grodzisko z wczesnego średniowiecza, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także sopocka latarnia morska. Wielu osobom Sopot kojarzy się również z operą leśną, czyli miejscem, gdzie od wielu lat odbywają się międzynarodowe festiwale piosenki.

Co ciekawe, Sopot pełni również rolę uzdrowiska, szczególnie w kierunku leczenia chorób ortopedycznych, urazowych, związanych z nadciśnieniem, a także dróg oddechowych. Na terenie miasta znajduje się kilka zakładów leczenia uzdrowiskowego. Warto zaznaczyć również, że na terenie miasta działają trzy teatry oraz trzy kina, a także filharmonia – wakacyjny odpoczynek można więc połączyć ze wzbogaceniem kulturalnym.

W przestrzeni Sopotu znaczną rolę odgrywają również interesujące turystę-krajoznawcę pomniki. Do ciekawszych należy pomnik sopockiego parasolnika, a także pomniki Esperantystów, Marynarzy czy Sportowców. Sopot jest miastem o bardzo wysoko rozwiniętej bazie turystycznej. W mieście funkcjonuje kilka hoteli najwyższej klasy (trzy hotele pięciogwiazdkowe i dwa czterogwiazdkowe), a także inne hotele, pensjonaty, czy też pola namiotowe – są to więc noclegi na kieszeń każdego turysty.