Warsztat modelarza na medal

 Warsztat modelarski, jak by nie był zaopatrzony, nigdy nie będzie wyposażony w pełni, zawsze znajdzie się cos, czego w nim nie ma, a koniecznie by się przydało. Jest jednak pewien kanon, określający niezbędne minimum, uzależnione od materiału, z którego będą budowane modele i które koniecznie w warsztacie znaleźć się musi.

            Trudno wyobrazić sobie, narzędzia modelarskie bez kleju, do kartonu lub plastiku, musi on umożliwiać precyzyjne klejenie niewielkich elementów, poprzez dozownik lub pędzelek. Pamiętajmy, że modelarze skrupulatnie łączą ze sobą niezwykle małe części modeli, które często przytrzymywane są pincetą. Pojawiło się, więc kolejne niezbędne narzędzie, którym jest pinceta, umożliwiająca precyzyjne łączenie małych elementów. Nie może zabraknąć także wszelkich noży modelarskich, zamiennie można wykorzystać ostrza skalpeli chirurgicznych.

Noże do tapet, z łamanym ostrzem ze względu na zbyt duże wymiary, mogą stanowić jedynie uzupełnienie wspomnianych wyżej. Małe pilniczki iglaki, kosmetyczne oraz drobny papier ścierny, to niezbędne pomoce, umożliwiające wygładzenie powierzchni oraz usunięcie z nich resztek kleju, przydatne również do wygładzania otworów montażowych i powierzchni następnie klejonych.

Masy i szpachle, to narzędzia modelarskie pozwalające ukryć niedociągnięcia i przypadkowe zniekształcenia modelu podczas składania. Umożliwiają również, nadanie właściwego kształtu i zamaskowanie łączeń, przygotowując tym samym model do pomalowania. Kolejnymi narzędziami są farby i pędzelki, o ile te pierwsze zakupimy łącznie z modelem, w pędzelki musimy zaopatrzyć się sami. Wybieramy małe, pozwalające na precyzyjne operowanie, z mocno upchanym włosiem. Jak farby to i rozcieńczalnik do nich, ponadto przydatny okaże się przy myciu pędzli i usuwaniu niezamierzonych zacieków z modelu.

            Posiadając na wyposażeniu powyższe narzędzia modelarskie możemy przystąpić do sklejania naszego modelu. Nie ma się, co zrażać, jeżeli okaże się ich zbyt mało, albo będą niewystarczające. To tylko początek kompletowania zestawu, z każdym modelem będzie się on powiększał o kolejne przydatne elementy.