Wkrótce lato! Czas na nowy taras

Za oknami wreszcie słońce. Czas wylegiwania i odpoczynku zbliża się wielkimi krokami. Czy nie lepiej relaksować się w przyjaznym i ładnym otoczeniu? Gdy ominęły nas wiosenne porządki i remonty czas to nadrobić. Polecam zacząć od odnowy tarasu – miejsca gdzie najczęściej będziemy przebywali podczas nadchodzących upalnych dni.

Renowację lub budowę tarasu najlepiej zacząć od podstaw, czyli od podłoża. W tym miejscu może pojawić się pierwsze pytanie – jaki materiał wybrać. Czy lepsze będą deski tarasowe, a może lepszym rozwiązaniem będzie bruk klinkierowy. Ja osobiście wybieram pierwszą opcję – deski tarasowe.

Wiele rodzajów, materiałów, faktur czy nawet kolorów sprawia, że łatwo się zgubić w wyborze. Czy postawić na aspekt wizualny, a może na funkcjonalność czy wytrzymałość? Jak wybrać odpowiedni materiał? Należy także sprawdzić czy parkiet jest odpowiednio odporny na opady atmosferyczne, promienie słoneczne, zimno, sól czy odpryskiwanie. W rezultacie nasuwa się jedno proste pytanie: które deski tarasowe będą najbardziej odpowiednie? Niestety nie ma prostego rozwiązania. Każdy indywidualnie musi podejść do tematu. Zarówno deski drewniane jak i deski kompozytowe mają swoje zalety i wady. W obecnych czasach również ważna jest cena, jednakże w tutaj najeży policzyć całkowity koszt, a nie sugerować się tylko ceną materiału. Należy również pamiętać, że najważniejsze jest to, aby sprawdzić dokładnie wszystkie możliwe parametry, aby podczas instalacji nie okazało się, że kupiliśmy przysłowiowego „kota w worku”.

Wiele elementów można jeszcze dodać do tarasu. Można upiększyć dom pyłkami elewacyjnymi pod kolor i rodzaj desek tarasowych. Możemy również stworzyć zadaszenie z dzianiny, dachówek czy innego materiału. Możemy także zbudować schody lub odświeżyć już istniejące dobierając płytki schodowe do otaczającego krajobrazu. Choć wyżej wymienione elementy są istotne, lecz nie najważniejsze. Najistotniejsze jest już to, co zostało wybrane i zaplanowane, czyli odpowiednio dobrana do naszych potrzeb posadzka, na którą wybraliśmy deski tarasowe. A gdy projekt już zostanie zrealizowany pozostaje już tylko jedna czynność – zrzucić z siebie zimowe ciuchy, wyjść na taras i w końcu zacząć się relaksować.