Własna księgowa czy biuro rachunkowe?

Nowo powstałe przedsiębiorstwa borykają się z problemami dotyczącymi księgowości, a także kadr i płac. Kluczowy może okazać się wybór pomiędzy księgową zatrudnioną na pełny etat w firmie lub korzystanie z usług biura rachunkowego. Wybór jest trudny, ponieważ na rynku znajduje się duża liczba firm specjalizująca się w księgowości. Jakie rozwiązanie wybrać?

Zatrudnienie własnej księgowej.

 Decyzja o zatrudnieniu własnej księgowej motywowana jest tym, że znajduje się ona ciągle w siedzibie firmy i w każdej chwili możemy zasięgnąć jej porady. Większość firm potrzebuje w swojej siedzibie osoby, która będzie odpowiedzialna za rozliczenia przedsiębiorstwa, wszelkie dokumenty i sprawny przepływ informacji pomiędzy firmą, a urzędami. Zatrudnienie własnej księgowej niesie za sobą również swoistego rodzaju kłopoty i koszty. Kłopot może pojawić się wtedy, gdy księgowa zachoruje, pójdzie na urlop lub powstanie konflikt pomiędzy przedsiębiorstwem, a pracownikiem. Kosztem w tym przypadku jest dodatkowy etat.

Koszt zatrudnienia własnej księgowej.

 Koszty zatrudnienia własnej księgowej znacząco różnią się w przypadku kosztów korzystania z usług biura rachunkowego. Zatrudnienie księgowej to nie tylko pensja, którą comiesięcznie musisz wypłacać, ale także koszt dodatkowego sprzętu i oprogramowania, które trzeba wykupić i co pewien czas aktualizować. Często brakuje specjalistów z dziedziny księgowości i jednocześnie kadr i płac, dlatego większość przedsiębiorstw zmuszona jest do stworzenia dwóch etatów.

Korzystanie z usług biura rachunkowego.

Biuro rachunkowe, prócz standardowych rozliczeń z różnymi urzędami państwowymi oferuje także doradztwo w zakresie branży klienta, a także może całkowicie zdjąć potrzebę kontaktu z różnymi organami. Dzięki wysokiemu doświadczeniu osób pracujących w biurach rachunkowych, wszelka pomoc jest udzielana bardzo szybko. Korzystanie z usług biura księgowego gwarantuje nam bezpieczeństwo interesów firmy. Pierwszym, poważnym testem dla księgowego jest wnikliwa kontrola Urzędu Skarbowego. W przypadku błędów, koszty poniesione przez przedsiębiorcę mogą być bardzo duże.

Błędy księgowej. Kto za nie odpowiada?

 Przy wyborze pomiędzy własną księgową, a biurem rachunkowym musisz zastanowić się nad odpowiedzialnością za błędy popełnione w sztuce. W przypadku błędu indywidualnego pracownika, możesz go obciążyć kwotą nie przekraczającą jego trzykrotnego wynagrodzenia. Oczywiście, jeżeli szkody dokonał nieumyślnie. W przypadku biura rachunkowego możesz dociekać naprawy szkód z winy całej jednostki. Bezproblemowy zwrot wszelkich kosztów gwarantuje jedynie ubezpieczenie OC biura, dlatego przy jego wyborze zwróć uwagę, aby było ubezpieczone.

Księgowość małych i średnich firm – biuro rachunkowe.

 Dla małych i średnich przedsiębiorstw bardziej opłacalne jest korzystanie z usług biura rachunkowego. Większość tego typu firm nie stać na zatrudnienie kilku- lub kilkunastoosobowych zespołów księgowych, którzy zapewniali by bezpieczeństwo firmy. Przy wyborze odpowiedniego biura rachunkowego należy się skupić na potrzebach firmy, aby współpraca nie przyniosła żadnych strat. Nie możesz kierować się tylko i wyłącznie ceną. Bardzo ważne jest doświadczenie na rynku, referencje i ubezpieczenie biura. Na te elementy powinieneś zwrócić szczególną uwagę, ponieważ odpowiedzialność przed Urzędem Skarbowym za czyny księgowego zawsze ponosi przedsiębiorca