Wnętrza w stylu prowansalskim

Styl prowansalski w aranżacji wnętrz nawiązuje do estetyki domów z południa Francji, do regionu Prowansji, która kojarzy się z lawendą, stylowymi meblami i sielskimi wnętrzami.  Wnętrza nawiązujące swoją stylistyką właśnie do klimatów z południa Francji, cieszą się coraz większą popularnością, a miłośnicy sielskich wnętrz, aranżując wystrój swoich domów coraz częściej sięgają bowiem po estetykę prowansalską, która wnosi do wnętrz niepowtarzalny charakter. Styl ten doskonale bowiem wpisuje się w potrzeby ludzi, którzy chcą wprowadzić do swojego domu oryginalność, piękno i przytulność.

Jakimi zasadami należy się kierować, chcąc urządzić dom lub mieszkanie w stylu prowansalskim? Co jest ważne w takich wnętrzach?

Urządzając wnętrza w określonym stylu, warto zachować spójność w doborze dekoracji i mebli, aby utrzymane one były w jednej estetyce. Tej zasady należy się trzymać także i w tym przypadku: aby zaaranżować wnętrza w typowo prowansalskiej stylistyce, warto dobrać odpowiednie dekoracje, nawiązujące do tematyki regionu, umeblować pomieszczenia stylowymi meblami, stosować kolorystykę nawiązującą do naturalnych barw oraz używać naturalnych materiałów takich jak: kamień, drewno, len i bawełna.

DEKORACJE i DODATKI

Dekoracje i dodatki w takich wnętrzach to pełne uroku przedmioty, które odpowiednio dobrane, potrafią tak zaczarować domy, aby ich mieszkańcy czuli się jak w słonecznej Prowansji. To stylowe ramki, które wyglądają tak, jakby zostały odkryte gdzieś na strychu, to stylowe świeczniki i lampiony, dekoracyjne klatki, kosze z wikliny, dodatki, w którym motywem przewodnim jest rysunek lawendy lub ptaszków, rysunki i tabliczki, na których znajdują się francuskie napisy. To również ceramiczne wazoniki, i figurki ozdobne, którymi możesz udekorować stół w jadalni czy komodę w salonie. Znakomitym akcentem będą stylowe zegary z motywem lawendy lub ptaszka: zegary okrągłe, które możesz zawiesić w kuchni, a także zegary stojące, którymi możesz udekorować komodę w salonie. Bardzo ważne są także tkaniny, których nie powinno zabraknąć w takim wnętrzu: bawełniane obrusy, poduszki dekoracyjne, plecione dywaniki oraz rozmaite zasłonki z naturalnych materiałów.

MEBLE

Podstawą aranżacji wnętrz w tym stylu są meble, których wzornictwo jest inspirowane tradycyjnymi meblami francuskimi. Meble prowansalskie to meble pięknie zdobione, niejednokrotnie z elementami rzeźbiarskimi i z ozdobnym frezowaniem: stoły na toczonych nogach, konsole na wygiętych nóżkach, piękne kredensy i witrynki, w których tylne ścianki są wykonane z pionowych desek, stylowe komody osadzone na rzeźbionych cokołach, szafy bieliźniarki, które wzorowane są na meblach z ubiegłego wieku, stylowe stoliki kuchenne, które często są wierną kopią mebli z XVIII wieku. Bogactwo mebli w tym stylu i określone wzornictwo sprawia, że są idealne do każdego pomieszczenia: do kuchni i jadalni, do salonu i sypialni, do gabinetu, garderoby i holu, a nawet łazienki. W każdym z tych pomieszczeń możesz dzięki nim, uzyskać wystrój, nawiązujący do wystroju domów z południa Francji. Czasem wystarczy jeden mebel, jeden dodatek, aby uzyskać upragniony klimat. Jeżeli zatem jesteś na etapie urządzania domu lub remontu i jesteś miłośnikiem prowansalskiej estetyki, zacznij od dobrania odpowiednich mebli.

Naczelną zasadą, którą powinieneś się przy tym kierować jest to, aby były to meble z litego drewna. Tylko drewno odda magię i styl tych mebli, zatem wszelkie inne materiały będą tylko zastępstwem, które mogą spowodować, że do aranżacji wkradnie się pewien fałsz. Ważne jest również odpowiednie ich wykończenie: stylizacja na meble vintage, którą uzyskuje się dzięki patynowaniu, woskowaniu i odpowiednim przetarciom. Meble w stylu prowansalskim powinny mieć bowiem charakter mebli vintage – dodaje im to wyjątkowego uroku i oryginalnego charakteru.

KOLORYSTYKA

Mieszkańcy Prowansji od lat urządzali swoje domy, nawiązując do natury, odwołując się do niej również w doborze kolorystyki. Odpowiednia kolorystyka mebli oraz wnętrz, jest także bardzo ważna i jest kolejną zasadą, którą powinieneś się kierować: wybieraj kolory, które nawiązują do przyrody, zatem nie barwy krzykliwe, nie barwy mocno wyraziste, ale jakby rozbielone: błękity i zielenie, wszelkie odcienie bieli i beżu, a także brąz. Taka kolorystyka powinna również dominować w dekoracjach i dodatkach, którymi ozdobisz swoje wnętrza.