Wnętrza w stylu shabby chic

Styl shabby chic to trend w aranżacji wnętrz, który ostatnio jest coraz bardziej popularny. Coraz częściej wnętrza są urządzane zgodnie z wytycznymi tego stylu, którego naczelną zasadą jest zestawianie starego z nowym, z naciskiem na dekorowanie przedmiotami naznaczonymi zębem czasu. Co oznacza sam termin shabby chic? Shabby to stary, a chic to po prostu szyk. Idealna jest sytuacja, gdy do aranżacji wnętrza w tym stylu używane są autentyczne, stare przedmioty. Przedmioty zniszczone, z których odchodzi farba, które pomalowane są jasnymi, pastelowymi kolorami. Jeżeli nie dysponujemy takimi wiekowymi przedmiotami, starymi meblami, dopuszcza się możliwość specjalnego postarzania zarówno przedmiotów dekoracyjnych jak i mebli.

Jak się postarza przedmioty nowe? Otóż maluje się przedmiot kilkoma warstwami farby, a następnie przeciera warstwę wierzchnią, aby odkryć tę pod spodem, w celu stworzenia wrażenia, że dana dekoracja, dany mebel jest meblem naznaczonym zębem czasu. Nie musimy tego robić samodzielnie. Możemy zdecydować się na meble shabby chic, które mają tę zaletę, że są meblami nowymi, a zatem posłużą jeszcze wiele lat, a jednocześnie stylizowane są na meble stare, które idealne pasują do wnętrz shabby chic. Takie meble malowane są z reguły dwoma kolorami farby, a następnie przecierane w miejscach narażonych na zużycie, aby wydobyć na światło dzienne kolor bazowy. Dodatkowo są one postarzane poprzez specjalne spękania i obdarcia.

Postarzane meble to jednak nie wszystko. Aby oddać we wnętrzu klimat shabby chic, niezbędne są jeszcze dekoracje shabby chic: dodatki i bibeloty, które często swoim stylem przypominają styl cottage. Jakie to mogą być przedmioty? To różnego rodzaju drewniane skrzyneczki, pomalowane na pastelowy kolor i ozdobione motywem kwiatów, to wieszaczki w kształcie serc, dekoracyjne figurki o sylwetce ptaszków, tkaniny ozdobione rysunkami kwiatów, koronkowe serwetki, poduszki dekoracyjne z motywami motylków, ptaszków, kwiatów. To również stylowe świeczniki, zegary oraz klatki dla ptaków, które podobnie jak meble nie muszą być stare: każdy przedmiot możemy samodzielnie pomalować odpowiednią farbą, a następnie wykonać przetarcia, aby wystylizować go na dekorację vintage.

Dopełnieniem dekoracji i stylowych mebli jest odpowiednia kolorystyka. Wnętrza w stylu shabby chic są bardzo kobiece, z uwagi na to, że paleta kolorów dominująca w tej estetyce to kolory pastelowe, rozbielone. Kolorami przeważającymi są: biel, błękit i róż. Jest zatem idealny dla miłośników romantycznych wnętrz, którzy lubią delikatne wnętrza i przedmioty z duszą.