Wszystko o depilacji

Depilacja czyli usuwanie nadmiernego owłosienia. Intensywność owłosienia może zależeć od karnacji skóry – blondynki zazwyczaj mają go mniej niż brunetki, również wpływ ma poziom hormonów między innymi męskiego testosteronu, przez nadmiar którego może pojawiać się owłosienie nad górną wargą, na brodzie, klatce piersiowej, na udach czy przedramionach. Wiele osób z nas lubi mieć gładką, zadbaną, wydepilowaną skórę tym bardziej że teraz jest to coraz bardziej naturalnego. W zależności od miejsc mamy kilka sposobów do wyboru.

Golenie- to najczęściej stosowana metoda. Zaletami są na pewno szybkość, bezbolesność i nie pozostawienie śladów na skórze. Jednak ma też wady: nie jest to metoda długotrwała, włoski odrastają po 2-3 dniach, może dojść do skaleczenia dlatego trzeba wykonywać to uważnie i najlepiej podczas kąpieli w ciepłej wodzie co zmiękcza włoski, trzeba użyć pianki lub żelu do golenia.

Depilator- jest wygodny w użyciu, producenci ścigają się aby wyrywanie włosków było mniej bolesne i wyposażają depilatory w nakładki chłodzące czy masujące. Włoski wyrywane są razem z cebulką dlatego efekt jest długotrwały ok. 2-3 tygodnie. Jedno urządzenie wystarczy na kilka lat. Minusem jest to że podrażnia skórę i przez kilka dni po zabiegu są widoczne ślady. Wyrywa włoski co jest bolesne. Jest urządzeniem elektrycznym więc musimy uważać na wodę i inne substancje. Depilowanie pach czy okolic intymnych jest dla osób o raczej mocnych nerwach.

Plastry z woskiem- efekt jest długotrwały nawet do 3 tygodni a po wieloletnim stosowaniu włoski stają się niemal niewidoczne. Składniki którymi nasączone są plastry dodatkowo pielęgnują skórę. Ta metoda podrażnia skórę, jest dość bolesna i wymaga wprawy. Plastry trzeba odrywać zdecydowanych ruchem gdyż inaczej boli a nie usuwają się włoski. Niektóre włoski mogą wrastać.

Kremy do depilacji- jest to metoda długotrwała gdyż efekt widoczny jest nawet przez 2 tygodnie. Jest to metoda bezbolesna i odrastające włoski są miękkie. Jednak trzeba zaznaczyć że takie kremy bardzo często mają nieprzyjemny zapach, nakładanie kremu jest pracochłonne żeby porządnie się wydepilować. Przy dobrych kremach musimy odczekać do 10 minut aby móc go ściągnąć. Krem najlepiej nakładać dłonią, zaoszczędzimy wtedy czas a ściągamy go szpatułką.

Laser- jest to zdecydowanie najtrwalsza metoda jednak na obecną chwilę bardzo droga. Najbardziej skuteczna jest przy długich włosach np. na górnej wardze, brodzie, nogach, pod pachami i okolicach bikini. Aby zabieg był wykonany profesjonalnie musi go wykonać kosmetyczka. Metoda ta działa na melaninę, nie będzie skuteczna przy jasnych włoskach. Zabieg ten najlepiej wykonywać w okresie jesieni gdyż 3-4 tygodnie nie można się opalać ze względu na pojawienie się przebarwień.

Możesz odwiedzić salon kosmetyczny i zapytać o najlepszą metodę dla Ciebie i ewentualne wskazówki.