Wybór ogrzewania do domu

Ogrzewanie w domu powinno być skuteczne i ekonomiczne. Oczywiście nie ma na to specjalnego przepisu, ale wszystko leży w naszych rękach. Najważniejszy jest odpowiedni kocioł na paliwa stałe, czy też płynne. W obecnej sytuacji rynkowej dużo większym powodzeniem cieszą się kotły na paliwa stałe, które są sporo tańsze przy zakupie oraz eksploatacji. Paliwa płynne cały czas są bardzo drogie, co czyni je zupełnie nieopłacalnymi w przypadku gospodarstw domowych. Część osób, które wiele lat temu zamontowały kotły olejowe czy gazowe, dziś poszukuje możliwości tańszych rozwiązań.

Coraz więcej z nas sięga po kotły na pelet czy ekogroszek. Część osób wykorzystuje piece na drewno oraz kominki z rozprowadzeniem. Nikt nie chce dużo płacić, nawet kosztem własnego komfortu i wstawania w nocy, by dorzucić drew do pieca. Niewątpliwie w ten sposób można poczynić niemałe oszczędności. Korzystanie z pieca gazowego jest o wiele tańsze niż ogrzewanie kotłem olejowym. Dokładnie tyle samo możemy zaoszczędzić zmieniając piec gazowy na kocioł na paliwo stałe.

Na rynku dostępne są kotły na paliwa stałe mieszane, czyli można w nich palić zarówno węglem, ekogroszkiem, peletem jak i drewnem czy miałem. To dość wygodne rozwiązanie, aczkolwiek specjaliści uważają, że najlepiej jest wybierać kotły przeznaczone do jednego rodzaju paliwa, gdyż są one znacznie wydajniejsze. Warto też pamiętać, że kotły na paliwa stałe wymagają dobrze przygotowanej kotłowni, oddzielonej od pomieszczeń mieszkalnych. Paliwa stałe oraz pozostałości po ich spalaniu nie należą do czystych i dość łatwo można pył czy popiół roznieść po mieszkaniu.