Wyjątkowo atrakcyjne rośliny balkonowe

Mówiąc o wyjątkowo atrakcyjnych roślinach balkonowych mamy na myśli te, w których zakochujemy się do pierwszego wejrzenia, ponieważ mają niezwykle wizualny urok, przemawiający niemal do każdego. Wszystkie z tych roślin świetnie odnajdą swoje miejsce na balkonach i tarasach.

Osteospermum

Sama nazwa tej rośliny balkonowej może być nieco tajemnicza, głównie dlatego, że nie posiada ona polskiej nazwy. Osteospermum to roślina z rodziny astrowatych, jej wygląd od razu zwróci uwagę każdego. Jej kwiaty wyglądają tak, jakby były namalowane przez któregoś z najbardziej zdolnych malarzy – ich układ jest dobrze znany, prosty, a zarazem bardzo kuszący. Występują w barwie różowej, pomarańczowej, fioletowej, żółtej i białej. Osiągają do 50 cm długości i poza tajemniczą nazwą mają też kilka dość tajemniczych cech. Co bardzo ciekawe, niektóre odmiany zamykają się podczas deszczowej pogody i nie potrzebują parasolki. Aby żyć w zgodzie ze wszystkimi potrzebuje słońca i sadzona jest wprost do gruntu, sadzi się ją na rabatach i do skrzynek.

Koleusa

Dokładnie to koleus blumego, czyli wielobarwna roślina, zwłaszcza jeśli chodzi o różne kolory liści, które to właśnie odgrywają w niej główną rolę. Występują dokładnie w czerwonej, zielonej, żółtej bądź też mieszanej barwie. Liście tej rośliny są naprawdę nadzwyczajne, na pierwszy rzut oka mogą przypominać nieco sztuczne, stworzone z materiału, z którego mogłaby powstać niejedna modna kurtka skórzana. Mają one krzaczasty pokrój i rosną do 1,5 metra długości, począwszy od 50 centymetrów. Pochodzą z krajów tropikalnych, skąd też ich iście egzotyczny wygląd. W Polsce są rośliną jednoroczną.

Kobea pnąca

Ta roślina z kolei występuje w postaci kwiatu w kształcie dzwonka, łączącego w sobie często różne barwy, które czynią go niezwykle atrakcyjnym, podobnie jak w przypadku wyżej opisywanych roślin balkonowych. Kwiaty występują w barwie fioletowej, białej bądź też różowej, a same pnącza mogą porastać nasze balkony i tarasy do wysokości 3 metrów. Kwitnie w połowie lipca, więc to ostatnia chwila, aby się nią zainteresować. Należy wybrać kilka kwiatów i pozwolić nasionom się wspólnie zawiązać. Przekwitłe kwiaty należy usuwać, aby powstawały nowe.