Wykup czy dzierżawa koni?

Konie należą do dość drogich hobby, stąd wielu miłośników tych zwierząt nie może sobie pozwolić na jego zakup. Wystawiane konie na sprzedaż mają różne ceny w zależności od wieku, rasy, osiągnięć oraz prestiżu hodowli. Do tego dochodzą koszty utrzymania: opłacenie boksu, wyżywienie, pielęgnacja, opieka weterynaryjna. Wielu hodowców oferuje rozwiązanie, jakim jestdzierżawa koni osobom nie mającym środków na zakup własnego zwierzęcia lub nie posiadającym do końca sprecyzowanych planów na przyszłość.

Niewątpliwą zaletą, którą daje dzierżawa koni, jest możliwość uniknięcia ryzyka zakupu nie sprostującego oczekiwaniom rumaka. Warto przed większym wydatkiem poznać odpowiadający jeźdźcowi temperament zwierzęcia. Również istotne jest rozważenie, na ile będziemy mogli poświęcić czasu swojej pasji i czy poza samymi treningami, zawodami  czy imprezami chcemy zajmować się wierzchowcem w codziennej egzystencji.
Dzierżawa koni stanowi również opłacalne rozwiązanie dla właścicieli tych pięknych stworzeń. Nie bez znaczenia jest korzystny wzrost popularności hodowli oraz co z nią się wiąże zainteresowania również ofertami promującymi konie na sprzedaż. Wielu właścicieli trzymających zwierzęta we własnych stadninach daje innym możliwość wykupienia boksu dla swojego zwierzęcia, w tym także godzi się zajmować opieką i wyżywieniem ich ulubieńców.

Przeciętnie comiesięczna dzierżawa koni rozpoczyna się od 250 złotych. Z pewnością jest to rozsądna cena za możliwość posiadania zwierzęcia praktycznie do własnych potrzeb. Warto jednak omówić z właścicielem wszelkie zastrzeżenia co do formy, czasu i intensywności jazdy. Przy zbyt ograniczonej używalności zwierzęcia, między innymi przez uciążliwą konieczność dzielenia czasu jazdy z innymi osobami lub gdy dzierżawa koni zostaje dość wysoko wyceniona, lepiej sprawdzić, czy comiesięczny karnet konnej jazdy nie okaże się korzystniejszy.
Wraz z biegiem czasu aktywnego obcowania z końmi często przychodzi na myśl pomysł kupna własnego rumaka. Warto wtedy porównać konie na sprzedaż wystawiane nie giełdach, pokazach oraz internetowych jarmarkach. Część przyszłych nabywców najchętniej chciałoby zakupić znane i osobiście ujeżdżane zwierzę. Jednak nie zawsze hodowcy godzą się na nieplanowane wcześniej odstąpienie praw własności do swych ulubieńców.

Pasjonaci zarówno rekreacyjnej jak i sportowej jazdy konnej powinni rozważyć, czy sama dzierżawa koni, karnety lub zorganizowane wyjazdy są w stanie zastąpić posiadanie własnej pociechy. Nawet najkorzystniejsze oferty wystawiające konie na sprzedaż powinny być dogłębnie przemyślane, a sama transakcja poprzedzona rzetelnym zestawieniem za i przeciw nabyciu zwierzęcia, aby uniknąć późniejszych problemów z ich utrzymaniem.