Zaciski hamulcowe – specyfikacja

Układ hamulcowy ma bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z tego powodu wszelkie prace w tym obszarze powinny obejmować pełną kontrolę układu hamulcowego, a nie tylko sprowadzać się do wymiany klocków hamulcowych.

Hamulce tarczowe to dosyć skomplikowany układ, w którym dużą rolę odgrywają zaciski hamulcowe. Ich rola jest o tyle ważna, ze zaciski odpowiadają za wytwarzanie siły naciskowej klocków na tarcze, co umożliwia pojazdowi zahamowanie przy dowolnej prędkości.

Ze względu na budowę zacisku hamulcowego możemy wyróżnić zaciski stałe, pływające i przesuwne. W zacisku stałym, zwanym także potocznie sztywnym, tłoki hamulcowe zamontowane są po obu stronach tarczy. Zaciski pływające natomiast, mają kształt ramy i są montowane w okolicach wspornika. Tłok w tego typu zaciskach wywiera istotny napór na klocek hamulcowy, co powoduje jednoczesną zmianę położenia ramy na drugą stronę, niż ruch tłoka. Takie rozwiązanie sprawia, że tłok jest odpowiedzialny za oba klocki hamulcowe. Podobnie pracuje zacisk przesuwny, gdzie podstawową różnicą jest wspornik, który posiada specjalne prowadnice. Zaciski pływające i przesuwne spotyka się jednak bardzo rzadko.

Budowa i funkcjonalność zacisków hamulcowych

Surowcem z którego najczęściej korzystają producenci zacisków hamulcowych jest żeliwo z odpowiednimi dodatkami, ewentualnie maksymalnie wytrzymałe stopy lekkie.

W cylindrach pracują tłoki o znacznie większej średnicy, niż w hamulcach bębnowych, dzięki temu siła nacisku, wywierana na klocki hamulcowe jest wielokrotnie większa, niż ta, z którą mamy do czynienia w przypadku szczęk hamulcowych. Tłoki nie mają sprężyn powrotnych, ani żadnego mechanizmu, który powodowałby ich cofanie się. Ruch wsteczny tłoka po zaniku ciśnienia, czyli po zaprzestaniu hamowania, wymuszony jest poprzez odpowiednią konstrukcję gumowych uszczelek tłoków i kanalików, w których się one znajdują.

Usterki zacisków hamulcowych należy potraktować poważnie. Oczywiście w dobie oszczędności istnieje rozwiązanie polegające na regeneracji zacisków. Czy warto? Regeneracja, czy kupno nowego podzespołu – to kwestia indywidualna. Oferta nowych zacisków jest dość szeroka, co możecie sprawdzić między innymi na stronie wiodącego dystrybutora w dziedzinie układu hamulcowego http://www.nowe-hamulce.pl/zacisk,hamulcowy/k,100807/. Bezpieczeństwo na drodze to sprawa nadrzędna i dlatego warto inwestować w nowe części, znanych producentów, by cieszyć się spokojną i bezpieczną jazdą.

Warto także na bieżąco kontrolować pracę całego układu hamulcowego. Jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie, może się okazać, że zacisk wystarczy jedynie przeczyścić i nasmarować.