Zadbaj o kosiarkę przed wakacjami

Świeżo skoszony, soczyście zielony trawnik wygląda naprawdę wspaniale. Aby utrzymać go w dobrym stanie, koniczna jest dobra, najlepiej prosta w obsłudze i niewielka kosiarka. Koszenie mechaniczne jest prostsze niż ręczne i pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Kosiarka może być spalinowa, elektryczna lub ręczna. Niezależnie od rodzaju wybranego urządzenia, trzeba o nie dbać. Do naprawdę dużych trawników najlepiej jest wybrać kosiarki samobieżne lub ciągnikowe.

Do trawników mniejszych odpowiedniejsze będą kosiarki bębnowe. Wydaje się, że największą popularnością cieszą się kosiarki spalinowe. Dobrze utrzymana kosiarka może posłużyć naprawdę długo, pomagając utrzymać trawnik w estetycznym stanie. Przed sezonem trzeba kosiarkę dokładnie oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń, takich jak resztki roślin i inne brud. Takie resztki mogą spowodować powstawanie pleśni. Można to zrobić samodzielnie, najlepiej oczywiście na bieżąco po każdym koszeniu. Stałej kontroli wymagają również takie elementy jak silnik, noże do kosiarek, oraz układ napędowy.

Regularne czyszczenie paska napędu kosiarki spowoduje, że nie będzie on się nadmiernie szybko zużywał. Równie ważna jest dbałość o częstą wymianę filtrów, i oleju; zużyty olej przyjmie z chęcią każdy mechanik. Trzeba szczególnie dbać o czystość filtra, który przyblokowany brudem może znacząco utrudnić silnikowi rozwinięcie pełnej mocy. Efektami tego są pogorszone spalanie, wydłużenie czasu pracy i znaczne obniżenie trwałości silnika i życia kosiarki.

Noże tnące w kosiarkach muszą być na bieżąco serwisowane, dzięki temu koszenie będzie przynosić znakomite efekty. Ostre noże pozostawią równo przycięte źdźbła trawy, a to z kolei daje świetny efekt wizualny. Kosiarka, w której noże nie są odpowiednio ostre, nie ścina trawy prawidłowo.

Tępe ostrza będą miażdżyc, rozrywać i zbijać źdźbła trawy, powodując niszczenie trawnika. Efektem koszenia taką kosiarką są przysychające źdźbła trawy, które potrzebują dużo czasu na regenerację. Taki trawnik z pewnością nie będzie wyglądał estetycznie. Tępe noże najlepiej naostrzyć samodzielnie albo powierzyć je firmie zajmującej się ostrzeniem profesjonalnie.