Zakupy w sklepach internetowych

Zakupy przez internet to branża, która bardzo szybko się rozwija. W sieci pojawiają się kolejne sklepy internetowe z przeróżnym asortymentem – począwszy od baterii poprzez książki, ubrania, sprzęt AGD, a skończywszy na częściach zamiennych do ciągników. Niemal każdy towar można już nabyć poprzez internet, nawet artykuły spożywcze i to świeże – mięso, wędliny, artykuły o krótkiej przydatności do spożycia.

Jak wynika z badań, branża e-commerce rośnie w siłę i nie ma się czemu dziwić. Jeszcze kilka lat temu niewielu z nas decydowało się na zakupy przez internet. Kierował nami niepokój, obawy, czy towar rzeczywiście do nas dotrze, w jakim będzie stanie itp. Dzisiaj z większym zaufaniem spoglądamy na sklepy internetowe, mając oczywiście świadomość, że zawsze trzeba być ostrożnym i dokładnie czytać regulaminy takich sklepów, żeby później nie było nieprzyjemnych niespodzianek.

Jaka jest podstawowa motywacja do robienia zakupów w sklepach internetowych?

Oczywiście wygoda zakupów. Łatwość zamówienia, dostępność produktów, możliwość zapoznania się na spokojnie ze specyfikacją techniczną, parametrami, itp., możliwość porównania cen w różnych sklepach, zapoznania się z opiniami o produkcie – a wszystko to w zaciszu własnego domu, z dostawą do domu – czego chcieć więcej?
Popularność sklepów internetowych wynika więc po części z naszego wygodnictwa, a po części także z chęci dokonania najlepszego wyboru. Wiadomo, że szukając produktu w sieci, oszczędzamy sporo czasu, w porównaniu do chodzenia po sklepach stacjonarnych czy galeriach handlowych. Możemy przejrzeć więcej produktów i mamy większą szansę na wybranie tego najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom.

Zakupy hybrydowe

To, że lubimy zakupy w sieci nie oznacza jednak wcale, że sklepy tradycyjne świecą pustkami. Wręcz przeciwnie. Część konsumentów nadal bardzo sobie ceni żywy kontakt z towarem, możliwość przymierzenia, sprawdzenia naocznie funkcji itd. Dodatkowo zakupy poprzez internet często poprzedzamy wizytą w sklepie stacjonarnym, dopiero po przyjrzeniu się produktowi z bliska, podejmujemy ostateczną decyzję. Jeśli zależy nam oszczędnościach, to wracamy do domu i kupujemy daną rzecz przez internet, ponieważ zazwyczaj ceny w sklepach internetowych są niższe. Możemy to nazwać hybrydowymi zakupami, w których łączymy wizytę w galerii handlowej z zakupem w sieci.