Zalety bazy w foteliku samochodowym

Złym podejściem rodziców w przypadku zakupu fotelika staję się próba oszczędzania na czym tylko się da. Kupno fotelika to nie zakup telewizora czy komputera, gdzie możemy dojść do wniosku że może warto zaoszczędzić pieniądze na nieco mniej wypasionej obudowie, czy że niekoniecznie nasz telewizor musi mieć 50 cali z wygiętym ekranem, żeby być z niego w pełni zadowolonym.

W przypadku fotelików rodzic podejmuje ważną decyzję, która może uchronić bądź nie przed tragedią dziecka. Dlatego świadomy rodzic zrobi wszystko by jego maluszek był zabezpieczony w samochodzie.

Chociaż baza do fotelika jest traktowana przez producentów jako akcesorium i nie ma obowiązku jego zakupu, my postaramy się udowodnić, że baza montażowa do fotelika to niezbędny element fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy dla dzieci do 12 miesiąca życia w kategorii wagowej 0-13 kg.

Dlaczego warto zainwestować w bazę do fotelika?

Zalety:

  • Łatwiejszy montaż
  • pewność poprawnego zamontowania fotelika
  • większe bezpieczeństwo dziecka
  • montaż fotelika z użyciem pasów jak i ISOFIX
  • uniemożliwienie przypadkowego wypięcia fotelika
  • poprawa bezpieczeństwa dziecka w przypadku zderzenia w tył samochodu i wypadkach typu rollover*
  • wyższe noty w testach ADAC fotelików z bazą (są wyjątki, ale to rzadkość)

Wypadek rollover – wypadek samochodowy, w którym samochód ulega dachowaniu.

Dlaczego zatem rodzice nie kupują bazy do fotelika? Niewątpliwie od zakupu dodatkowego zabezpieczenia dziecka może odstraszać cena. Są bazy, które kosztują nawet 600 złotych, czyli więcej lub nawet tyle samo co fotelik dla dzieci z grupy wiekowej 0+.

Jednak mimo wszystko o ile można sobie darować zakup śpiworka lub pokrowca do fotelika tak w przypadku bazy jej brak to znacznie gorszy standard bezpieczeństwa dla dziecka podczas podróżowania samochodem.

Źródło obrazka: Baza Isofix ATON Q – Foteliki-Cybex.pl

Boczne ujęcie bazy Isofix do fotelika ATON Q/ Cloud Q marki Cybex. Z przodu widoczne złącza na otwory isofix w samochodzie, z tyłu charakterystyczna podstawa. Teraz wyobraźmy sobie taką sytuację: śpieszymy się gdzieś, musimy jednak wziąć se sobą dziecko by je zawieść pod opiekę do babci. Nie mamy czasu na nic, tym bardziej na „bawienie się” w poprawny montaż fotelika. Teraz wyobraźmy sobie jak łatwo i szybko przebiega proces instalacji fotelika z bazą, która ogranicza się jedynie do wpięcia fotelik w bazę. I przede wszystkim ile to oszczędza nam czasu i niepotrzebnych nerwów, a jednocześnie mamy informację w postaci wskaźników czy fotelik został poprawnie zainstalowany.