Zalety kuchni w postaci aneksu

Pełen rozkład pomieszczeń mieszkalnych wciąż jest pożądany przez wiele osób poszukujących własnego mieszkania. Jednak również kuchnia w formie aneksu połączonego z salonem ma swoje korzyści, dla których warto przemyśleć takie rozwiązanie.

Po pierwsze, aneks kuchenny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie metraż mieszkania jest ograniczony – w ten sposób unikniemy dzielenia dostępnej powierzchni na małe zamknięte pomieszczenia. Aneks połączony z największym pokojem spełniającym rolę salonu powiększy optycznie przestrzeń naszego mieszkania, ułatwi poruszanie się po nim i da wrażenie przestronności. Szczególnie, jeśli zadbamy o wykończenie tak urządzonej części, stosując jasne barwy.

Kuchnia otwarta na wypoczynkową strefę mieszkania daje również możliwość integracji mieszkańców i ciągłego kontaktu osób korzystających z kuchni i z salonu. Nie musimy więc przerywać rozmowy, by pozmywać czy przyrządzić posiłek. Co więcej, nie ominie nas również żaden fragment ciekawego filmu czy programu, gdy chcemy zaparzyć kawę lub herbatę. Nie musimy także opuszczać naszych gości, udając się do kuchni, i również z nimi pozostajemy w stałym kontakcie.

Aneks kuchenny daje także możliwość ciekawej aranżacji przestrzeni. To, jakie wybierzemy meble oraz blaty kuchenne i w jaki sposób wydzielimy część na jadalnię, wpłynie nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na jego funkcjonalność. Jakie mamy możliwości urządzania aneksu? Wszelkie meble możemy stawić wyłącznie pod jedną ścianą lub ustawić je tak, by wytyczały kształt zbliżony do litery L lub podkowy. W pierwszym przypadku zaoszczędzamy miejsce na ustawienie stołu bądź powiększenie salonu, w kolejnych wypadkach, jasno wytyczamy granice kuchni i zyskujemy więcej przestrzeni do przechowywania kuchennych przyborów. Część szafek możemy w niektórych wypadkach zastąpić ladą lub barkiem, które zastąpią stół i będą służyły jako blaty robocze oraz miejsce, w którym gromadzimy się podczas posiłków.

Warto także dodać, że kuchnia w formie aneksu nie zawsze musi znajdować się w głębi mieszkania. Często tego typu rozwiązania stosuje się także tam, gdzie znajdują się okna – wtedy zyskujemy nie tylko otwartą przestrzeń, ale także dostęp światła dziennego i świeżego powietrza, które w kuchni jest przecież bardzo potrzebne. Aneks będzie także lepszym rozwiązaniem tam, gdzie zamknięta kuchnia nie posiada okna (sytuacja rzadka, ale spotykana).

Aneks kuchenny jest więc dobrym rozwiązaniem tam, gdzie na małej powierzchni chcemy uzyskać wrażenie przestronności, ale także tam, gdzie duże otwarte przestrzenie mają stać się jeszcze większe. Z pewnością tego typu rozwiązanie nie jest wolne od wad, jednak w wielu przypadkach może okazać się znacznie bardziej funkcjonalne od tradycyjnego zamkniętej kuchni.