Zanim kupisz zasłonę lub roletę…

Zwykle podczas planowania wystroju wnętrz naszym priorytetem jest wykończenie ścian i zakup stylowych mebli. Spędzamy długie godziny nad próbnikami farb, nie mogąc zdecydować się na dominujący kolor, który nada charakteru całemu wnętrzu. Okupujemy markety z meblami i wychodzimy z nich z kolejnymi katalogami, które mają ułatwić nam wybór. Zanim osiągniemy efekt końcowy, upłynie wiele wody i… pieniędzy. Dlatego zanim cokolwiek kupimy czy pomalujemy, warto przejrzeć dobre poradniki wnętrzarskie i internetowe blogi z poradami aranżacyjnymi. Dzięki nim mamy szansę zamieszkać w całkiem gustownym i modnym otoczeniu.

Kiedy najpoważniejsze inwestycje są już za nami, przychodzi pora na dodatki i dekoracje. To zdecydowanie najprzyjemniejszy etap urządzania mieszkania. Wreszcie możemy puścić wodze fantazji i nieco zaszaleć. A nawet jeśli kupimy coś, co niezbyt dobrze komponuje się z resztą, bez trudu możemy się tego pozbyć. Kosztownych mebli prędko nie wymienimy, ale nowoczesny wazon niepasujący do klasycznej aranżacji, wystarczy sprezentować znajomym. Przedmioty, które kupiliśmy przez Internet czasami nie mają nic wspólnego z naszymi wyobrażeniami. Ale tandetny obraz czy hałaśliwy zegar możemy odesłać, wyrzucić albo schować na strychu. W dobieraniu dodatków ogranicza nas tylko (albo aż) domowy budżet. Oczywiście niektóre z nich są dość kosztowne (rzeźby, dywany, wystrój okna) i w tym przypadku lepiej dziesięć razy zastanowić się, zanim coś postanowimy.

Szczególnie kłopotliwa jest późniejsza wymiana dekoracji okiennych. Większość z nich wymaga zakupu i montażu karniszy, co jest czasochłonne i wiąże się z kolejnymi wydatkami. Poza tym, aranżacja okna bywa całkiem frustrującym zajęciem. Wybierając materiał na firany, zasłony czy rolety, musimy wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje. Powinniśmy kierować się stylistyką całego wnętrza, rodzajem okien i funkcjonalnością. Przykładowo – jeśli zawiesimy zbyt gęste firany, może się okazać, że zbyt mocno zaciemnimy pomieszczenie. A chyba nikt z nas nie chciałby przebywać w ponurym, ciemnym salonie. Zdarza się też, że wokół wnęki okiennej jest zbyt mało miejsca na zawieszenie ekskluzywnych zasłon, które sobie upatrzyliśmy. Problem stwarzają też okna dachowe – zasłaniać je czy pozwolić, by słońce niemiłosiernie nagrzewało poddasze? Zainstalować w nich specjalną firankę czy roletę? Jak widać, aranżacja okien wymaga starannego planowania, a i tak czasami nie udaje nam się uzyskać zamierzonego efektu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze osłony okiennej?

Na styl aranżacji całego mieszkania.Nie łudźmy się, że we wnętrzu w stylu Laury Ashley, zwykłe rolety będą oryginalnym dodatkiem. Wielka przepaść między romantyzmem a nowoczesnością sprawi, że cała aranżacja będzie „zgrzytać”. Podobnie jak w industrialnym pomieszczeniu nie ma miejsca na zasłonki w delikatny kwiatowy deseń.

Na możliwości zaciemniające. W takich pomieszczeniach jak sypialnia, łazienka czy pokój dziecięcy, powinniśmy móc całkowicie zasłonić szybę. Czasami oprócz upałów i męczącego słońca, trzeba wziąć pod uwagę sąsiadów i przechodniów mogących zajrzeć przez okno.

Na łatwość pielęgnacji. Lniane zasłony to szczyt dobrego smaku, ale ich wyprasowanie to nie lada wyczyn. Z kolei gęste, ciężkie kotary nie są zbyt praktyczne w praniu. Wybierajmy takie dekoracje, które nie wymagają specjalnych i czasochłonnych zabiegów.

Na sposób montażu. Na rynku są dostępne rolety montowane do ściany lub do ościeżnicy okna. Można też spotkać modele, które mocuje się do sufitu. Z kolei w przypadku firan mamy do wyboru m.in. karnisze drążkowe lub szynowe. Do okien rogowych trzeba kupić specjalne karnisze narożne lub zastosować kombinację dwóch zwykłych.

Na wielkość pomieszczenia. W dużych mieszkaniach możemy sobie pozwolić na niemal każdy typ dekoracji. Ale niewielki metraż wymusza zastosowanie delikatnych materiałów, a nawet rezygnację z zasłon. Żeby nie przytłoczyć aranżacji, można założyć jedynie lekką firanę, ciekawą roletę rzymską czy prostą roletę  w zabudowie.

W nowoczesnych aranżacjach często rezygnuje się z zasłon na rzecz rolet i żaluzji. Estetyczne wrażenia mają drugorzędne znaczenie,  ważniejsze są praktyczne korzyści. Przed wybraniem osłony okna zwracamy uwagę na sposób montażu, trwałość i łatwość eksploatacji. Bardzo ważna jest też wielkość wnęki. Przykładowo – przy dużych, loftowych oknach wspaniale prezentują się żaluzje wertykalne, czyli takie, w których lamele ułożone są pionowo. Do mniejszych wnęk, podzielonych na kwatery polecane są zwykłe rolety w kasecie, a do niestandardowych okien korzystniejsze są rolety przytwierdzane do ściany. Wybierając osłonę, należy zastanowić się, który materiał sprosta naszym wymaganiom. Producenci rolet oferują m.in. całkowicie zaciemniające tkaniny, posiadające dodatkową warstwę z gumy lub aluminium (blackout) i tkaniny transparentne o różnych stopniach przepuszczalności światła. Każdy typ tkaniny dostępny jest zwykle w kilkunastu lub kilkudziesięciu różnych wzorach i kolorach.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy tradycyjne zasłony czy nowoczesne rolety, warto przez zakupem obejrzeć na Internecie wizualizacje konkretnych modeli. A jeśli nadal nie mamy pomysłu na całą aranżację, można pomóc sobie programami służącymi do projektowania wnętrz. Możemy w ten sposób uniknąć mało estetycznych pomyłek. Z korzyścią dla portfela.