Zegarki Doxa do nurkowania

Jacques Cousteau przeszedł do historii jako odkrywca w dziedzinie oceanografii, między innymi inspirowanego charakterem Billa Murray’a. Można by pomyśleć, że nigdy nie nosił niczego – jedynie firmowy Rolex. 

W rzeczywistości jego ulubionym instrumentem na nadgarstku były zegarki doxa przeznaczone do nurkowania, stworzyła je szwajcarska firma zegarków, która została założona w 1889 roku, co ciekawe szesnaście lat przed Rolexem. Teraz jego wnuk, Fabien Cousteau kontynuuje tradycję. Człowiek ten właśnie zakończył misję – epicką 31-dniową misję, polegającą na ustanowieniu nowego rekordu w długości zanurzenia w oceanicznej eksploracji. W całym wydarzeniu towarzyszyły mu rzecz jasna wspomniane zegarki doxa. Cousteau i jego zespół spędził 31 dni na podwodnym filmowaniu i zbierał dane naukowe jako hołd dla swojego dziadka, bijąc rekord świata w najdłuższym czasie pod wodą dla ekipy filmowej ustanowionym wcześniej przez Jacquesa Cousteau w 1963 roku.

W 1967 roku wprowadzono nowe zegarki doxa, były to pierwsze na świecie zegarki do nurkowania wyposażone w opatentowane, nurkowanie bez dekompresji tabeli ramek oraz pomarańczowe zegary stały się bardziej widoczne pod wodą. Inne marki bardzo szybko zaczęły naśladować te zegarki, które zostały następnie wydane w szwajcarskich elitach wojsk nurkowych, niemieckich i koreańskich. Najnowsze zegarki doxa zostały profesjonalnie zaprojektowane w hołdzie oryginału. Doxa, wydały 44mm białego tytanu w zegarkach w 331 sztukach limitowanej edycji z okazji bicia wcześniej wspomnianego rekordu. Wszystkie wyprodukowane tym sposobem zegarki doxa posiadają certyfikat osobiście podpisany przez Cousteau, 25% wpływów wspierających tą niesamowitą misję i zegarki były noszone przez zespół Cousteau. Zegarki Doxa w tej limitowanej edycji trzymają się jednak swojej nieprzeciętnej ceny. Za sztukę trzeba się liczyć z wydatkiem równym prawie 3000 dolarów.

W latach 1980, aż do 2002 roku, zegarki Doxa były w stanie uśpienia. Powstało naprawdę wiele solidnych modeli jak między innymi Searambler, Vintage – oryginały są cenione przez kolekcjonerów jednak i tak pozostaje stwierdzić, że w ostatecznym rozrachunku są niedowartościowane. Puryści powiedzą, że zegarki Doxa zaczynają produkować swoje produkty tylko lokalnie i nigdy nie odniosą światowego sukcesu, jednak mimo wszystko misja 31 o której pisaliśmy jest zdecydowanie krokiem w górę niż w dół.