Zielone szkoły w górach i atrakcje

Czy można połączyć edukację z wypoczynkiem, przyjemne z pożytecznym? Czy taki wyjazd może przynieść korzyści, spełnić wszelkie oczekiwania? Zielone szkoły stają się ostatnio coraz bardziej popularne, jednak kluczem do sukcesu takiej wyprawy jest jej właściwe zaplanowanie.

Badania niejednokrotnie wskazywały, że najlepszym sposobem przyswojenia wiedzy są doświadczenia empiryczne. Taka forma edukacji jest atrakcyjna zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Wycieczki szkolne, zielone szkoły czy zimowiska budzą wśród najmłodszych mnóstwo emocji, niemalże każdy z nas w dzieciństwie nie mógł się przecież doczekać wyjazdu wraz z kolegami.

Aby uatrakcyjnić podopiecznym te dni warto wybrać miejsce, pełne możliwości, rozmaitych atrakcji w różnorodnych dziedzinach nauki.  Bardzo dobrym pomysłem jest organizacja zielonej szkoły w górach, same wędrówki górskie uczą bowiem ostrożności i wytrwałości, dając jednocześnie mnóstwo satysfakcji i radości.

Bardzo dobrym miejscem na organizację zimowisk i zielonych szkół jest Kotlina Kłodzka. U stóp Masywu Śnieżnika znajduje się wiele wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić. Atrakcje Stronia Śląskiego zachwycą każdego, a ich różnorodność sprawi, że nie będzie można się tu nudzić. W wielu miejscach, właśnie z myślą o najmłodszych stworzone zostały specjalne ścieżki edukacyjne czy trasy turystyczne. W kopalni złota w Złotym Stoku można przejechać się podziemną kolejką, podziwiać zbiory minerałów oraz jedyny w Polsce, największy w Europie podziemny wodospad. Specjalna trasa wiodąca przez Jaskinię Niedźwiedzia zapewni moc przeżyć, będąc jednocześnie doskonała lekcją przyrody i geologii. W ciepłych  miesiącach koniecznie odwiedzić trzeba rezerwat przyrody Wodospad Wilczki w Międzygórzu, którego teren przystosowany jest do zwiedzania. Lekcje historii odbywać mogą się w Kłodzku, na terenie XVII – wiecznej, historycznej twierdzy.

Powyżej wymienione zostały tylko niektóre atrakcje okolicy Stronia Śląskiego. Ziemia Kłodzka skrywa mnóstwo tajemnic, warto odkrywać je z najmłodszymi. Pamiętajmy, że zielone szkoły nie tylko budują więzi wśród dzieci ale też poprzez obserwacje i doświadczenia najmłodsi odkrywają prawdziwy, otaczający ich świat.