Zmiany w obowiązku podatkowym VAT

Pojawienie się długu wobec fiskusa tym samym konieczność uiszczenia odsetek za nieterminową wpłatę od stycznia br., to realne zagrożenie dla każdego przedsiębiorcy. Czy można ustrzec się przed ewentualną karą?

A wszystko to za sprawą nowelizacji rozporządzenia o opodatkowaniu VAT, wymusza na podatniku rewolucję dotychczasowego algorytmu rozliczania dokumentów sprzedażowych. Jest to kolejny popis z cyklu: jak dołożyć rodzimemu przedsiębiorcy. Skąd takie pomysły?

Od początku stycznia 2014 przestają obowiązywać dotychczasowe przepisy, regulujące termin powstania obowiązku podatkowego VAT. Do tej pory, obowiązek podatkowy powstawał w momencie wystawienia dokumentu sprzedaży,  lecz nie później niż siedem dni od czasu przekazania produktów lub realizacji usługi, o czym mówił art. 19 ust. 4 ustawy o VAT.  Obecnie przepis ten został unormowany w art. 19 ust.1 ustawy o VAT i mówi, iż obowiązek skarbowy będzie liczony od czasu wykonania sprzedaży, co zmienia dotychczasowe pojęcie, iż za termin sprzedaży uznane jest dostarczenie produktów lub realizacji usługi. Warto nadmienić, że zmiana ta wywołała nie małą dezorientację wśród przedsiębiorców. Chyba należy się z tym pogodzić, miała być ewolucja jest rewolucja. I po co zakładać działalność gospodarczą w Polsce?

Zatem zmiany ugodzą większość podatników VAT, a zmiana sprawia, że należy od początku opanować reguły i obowiązki w tym zakresie. Co zabawne, w ten sposób każdy przedsiębiorca (oczywiście będący podatnikiem VAT) będzie udzielał urzędowi skarbowemu pożyczkę.

Już teraz wiemy, że to rozporządzenie będzie powodowało nie lada problemy.
Szczerze mówiąc ciężko sobie uświadomić, że każdy podatnik będzie potrafił niedwuznacznie wytypować moment obowiązku podatkowego, gdzie w tej chwili będzie on niezależny od daty utworzenia faktury, gdzie samą fakturę będzie można wystawić w dowolnym czasie. Ponadto podatnik, który zakupił pewne dobra, będzie musiał wykazać VAT i uwzględnić podatek należny, nie mając jeszcze dokumentu sprzedaży. A więc w jaki sposób i na jakiej podstawie ma zrobić to Twoje biuro rachunkowe – jakie dokumenty powinien przekazać przedsiębiorca do rozliczenia?

Według nowych rozporządzeń podstawą opodatkowania jest zapłata, która została dokonana na rzecz sprzedawcy i którą otrzymał lub ma otrzymać. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca po prostu sięgnie do „własnej kieszeni” i zapłaci podatek. I kto będzie z tego pobierał korzyści? Odpowiedź jest jedna – FISKUS. Trzeba „łatać dziurę budżetową”.

Ten model sprawia, iż podatnicy dokonujący sprzedaży będą musieli uprzednio oddać podatek należny, natomiast podatnicy kupujący dobra i usługi z odliczeniami poczekają dłużej. A więc jak zwykle, cel zmiany ustawy były szczytne – rozporządzenie miało uprościć przepisy w tym zakresie, zaś obecnie będąc w posiadaniu tylko dokumentu sprzedaży podatnik nie ma podstaw do odliczenia podatku VAT, bo przecież nie wiadomo czy u dostawcy ten obowiązek podatkowy związany z tą właśnie transakcją  zaistniał .